Okul öncesi eğitime devam eden 60–72 ay çocuklarda çocuklarla felsefe (P4C) temelli benlik algısı uygulamalarının sosyal-duygusal beceriler üzerindeki etkisi
The effect of philosophy for children (P4C) based self-concept applications on social-emotional skils in 60-72 month old preschool children
  1. Tez No: 1018320
  2. Yazar: MAZUDE TANCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZDEMİR BECEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Erken çocukluk dönemi; fiziksel, bilişsel, dil ve sosyal-duygusal gelişim alanlarının bütüncül olarak ele alındığı kritik bir gelişim sürecidir. Bu bağlamda, çocukların sosyal-duygusal becerileri ile benlik algılarının desteklenmesi günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden 60–72 aylık çocukların sosyal-duygusal becerileri ile benlik algıları arasındaki ilişkinin, Çocuklarla Felsefe (P4C) pedagojisi çerçevesinde incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu öntest-sontest deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Balıkesir ili Bandırma ilçesinde bir devlet anaokuluna devam eden 60–72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, deney grubundaki çocuklara 8 hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere toplam 16 oturumdan oluşan Çocuklarla Felsefe (P4C) temelli benlik algısı etkinlikleri uygulanmıştır. Uygulama süreci araştırmacı tarafından yüz yüze yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde demografik bilgilerin belirlenmesi amacıyla 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmış; çocukların sosyal-duygusal becerilerini değerlendirmek için 'Okul Öncesi Çocukları İçin Sosyal-Duygusal Beceriler ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği' ile 'Okul Öncesi Davranışsal ve Duygusal Derecelendirme Ölçeği', benlik algılarını ölçmek amacıyla ise 'Demoulin Çocuklar İçin Benlik Algısı Testi (5–6 Yaş)' uygulanmıştır. Verilerin analizinde, ölçeklerin alt boyutlarına ilişkin öntest–sontest ikili ölçümler parametrik olmayan (non-parametrik) yöntemlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi ile değerlendirilmiş; ölçek puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman sıralama korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, çocukların sosyal duygusal becerileri ile benlik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, Çocuklarla Felsefe (P4C) pedagojisi temelinde geliştirilen uygulamaların, çocukların benlik algılarını ve sosyal duygusal becerilerini olumlu yönde desteklediği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların, çocuklarda benlik algısı ve sosyal duygusal becerilerin geliştirilmesine yönelik alternatif pedagojik yaklaşımlara katkı sunacağı ve Çocuklarla Felsefe (P4C) uygulamalarının erken çocukluk dönemindeki önemine dikkat çekeceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a critical developmental period in which physical, cognitive, language, and social-emotional domains are addressed in an integrated manner. In this context, supporting children's social-emotional skills and self-concept has gained increasing importance in recent years. The aim of this study is to examine the relationship between social-emotional skills and self-concept of 60–72-month-old children attending preschool education within the framework of Philosophy for Children (P4C) pedagogy. A single-group pretest–posttest experimental design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group consists of 60–72-month-old children attending a public kindergarten in the Bandırma district of Balıkesir province during the 2025–2026 academic year. Within the scope of the study, Philosophy for Children (P4C)-based self-concept activities were implemented with the experimental group children for a total of 16 sessions over 8 weeks, twice a week. The implementation process was conducted face-to-face by the researcher. In the data collection process, a“Personal Information Form”was used to obtain demographic information; the“Social-Emotional Skills and Psychological Resilience Scale for Preschool Children”and the“Behavioral and Emotional Rating Scale for Preschool Children”were used to assess children's social-emotional skills; and the“Demoulin Self-Concept Test for Children (Ages 5–6)”was administered to measure self-concept. In the analysis of the data, pretest–posttest paired measurements of the sub-dimensions of the scales were evaluated using the Wilcoxon signed-rank test, a non-parametric method; and the relationships between scale scores were examined using Spearman's rank correlation test. The findings of the study reveal a significant relationship between children's social-emotional skills and self-concept. In addition, it was determined that the Philosophy for Children (P4C)-based practices positively support children's self-concept and social-emotional skills. The results are considered to contribute to alternative pedagogical approaches aimed at developing self-concept and social-emotional skills in children and to highlight the importance of Philosophy for Children (P4C) practices in early childhood education.