Metastatik ovaryan kanser hücrelerinde sirküler RNA fibronektin tip III etki alanı içeren 3b (circFNDC3B)'nin hücresel mekanizmalar ve yolaklar üzerindeki etkisi
Effect of circular RNA fibronectin type III Domain Containing 3B (circFNDC3B) on cellular mechanisms and pathways in metastatic ovarian cancer cells
  1. Tez No: 1018325
  2. Yazar: SENEM ASLAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Ovaryan kanser, klinik vakalarda erken evrede teşhisi zor olduğu için metastatik süreçte bulgu veren sağkalım oranı düşük kanser türüdür. Erken teşhisi zor olan bu kanser türünde moleküler belirteçler kullanılarak tedavi protokollerinin geliştirilmesi önemli bir yer teşkil etmektedir. İlgili tez çalışmasında, circFNDC3B/miR-214/Netrin 1 (NTN1) ile CD146/circFNDC3B/UNC5B yolaklarının in vitro ortamda metastatik ovaryan kanserinin gelişimindeki rolünü belirlemek ve olası erken moleküler belirteç olarak kullanılabilirliğinin tespiti amaçlanmaktadır. Tez çalışmasında, insan ovaryum adenokarsinomu (SKOV-3) ve insan umblikal ven endotel (HUVEC) hücre hatları kullanıldı. circFNDC3B lipofektamin bazlı transfeksiyon yöntemi ile inhibe edildikten sonra Cell Counting Kit-8 (CCK-8) kullanılarak hücresel proliferasyonu, yara oluşturularak hücresel motilite ve kristal viyole ile boyanarak Matrijel invazyon deneyleri yapıldı. Transfeksiyon sonrası belirlenen optimal süredeki gen ekspresyon (circFNDC3B, miR-214, NTN1, UNC5B ve CD146) seviyeleri kantitatif Real Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile; ilgili hedef bölgelerin protein ekspresyonları (NTN1, UNC5B ve CD146) ise akış sitometri ile belirlendi. Transfeksiyon verimliliği (p<0.001) her iki hücre hattında da belirlendikten sonra, proliferasyon, motilite ve invazyon circFNDC3B transfekte edilen gruplarda kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldı (p<0.001). HUVEC hücrelerinde circFNDC3B inhibisyonu miR-214 ekspresyonu arttı (p<0.05), SKOV-3 hücrelerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldı (p<0.01). NTN1, UNC5B ve CD146 gen ekspresyonlarında her iki hücre hattında da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim göstermedi (p>0.05). Protein ekspresyonunda circFNDC3B inhibisyonu her iki hücre hattında NTN1 ve CD146 yüksek iken UNC5B proteini SKOV-3 hücrelerinde 48. ve 72. saatlerde kontrol gruplarına göre circFNDC3B inhibe edilen hücrelerde düşük tespit edildi. Ovaryan kanserde circFNDC3B'nin etkileşime girdiği iki farklı yolağın literatürde birbirleri ile etkileşiminin incelendiği ilk çalışmadır. Elde edilen verilere göre, circFNDC3B'nin inhibisyonunun metastatik ovaryan kanser hücrelerinin proliferasyonu, metastazını ve invazif yayılımını düşüren spesifik ve onkogenik role sahip olduğu belirlendi. NTN1, CD146 ve UNC5B gen ve protein ekspresyonlarındaki stabilitesi, tümör ağlarında hedeflenen bu moleküler kaskadın sadece transkripsiyon düzeyinden değil; post-translasyonel adaptasyon mekanizmalarıyla da oldukça esnek ve dirençli bir mikroçevre regülasyonuna tabi olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is a type of cancer with a low survival rate, which is difficult to diagnose at an early stage in clinical cases because of the metastatic process. The development of treatment protocols using molecular markers has an important place in this cancer type, which is difficult to diagnose early. This thesis aims to determine the roles of the circFNDC3B/miR-214/Netrin 1 (NTN1) and CD146/circFNDC3B/UNC5B pathways in the development of metastatic ovarian cancer in vitro and to assess their potential as early molecular markers. In the thesis study, human ovarian adenocarcinoma (SKOV-3) and human umbilical vein endothelial (HUVEC) cell lines were used. After circFNDC3B was inhibited by lipofectamine-based transfection, cellular proliferation was assessed using Cell Counting Kit-8 (CCK-8), cellular motility by wound formation, and Matrigel invasion experiments were performed with crystal violet staining. Gene expression (circFNDC3B, miR-214, NTN1, UNC5B, and CD146) levels were determined by quantitative Real Time Polymerase Chain Reaction, and protein expression (NTN1, UNC5B, and CD146) of the relevant target regions was determined by flow cytometry. After transfection efficiency (p<0.001) was determined in both cell lines, proliferation, motility and invasion were significantly decreased in circFNDC3B transfected groups compared to control groups (p<0.001). CircFNDC3B inhibition increased miR-214 expression in HUVEC cells (p<0.05), while it was significantly decreased in SKOV-3 cells (p<0.01). NTN1, UNC5B, and CD146 gene expressions did not show a statistically significant change between groups in both cell lines (p>0.05). In protein expression, while NTN1 and CD146 were high in both cell lines with circFNDC3B inhibition, UNC5B protein was low in SKOV-3 cells at 48 and 72 hours in circFNDC3B-inhibited cells compared to the control groups. This is the first study in the literature to examine the interaction between two distinct pathways through which circFNDC3B interacts in ovarian cancer. According to the data obtained, inhibition of circFNDC3B plays a specific, oncogenic role in reducing the proliferation, metastasis, and invasive spread of metastatic ovarian cancer cells. The stability of the NTN1, CD146, and UNC5B gene and protein expression suggests that the molecular cascade targeted in tumor networks is subject to highly flexible, resilient microenvironmental regulation not only at the transcriptional level but also through post-translational adaptation mechanisms.