Yapay zekânın ürettiği metinlerin dinleme becerisi gelişiminde kullanımı: B1 düzeyindeki öğrenciler üzerine bir inceleme
The use of text generated by artificialintelligence in the development of listening skills: A study on B1 level students
  1. Tez No: 1018324
  2. Yazar: GÜRDAL KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ teknolojilerinin eğitim süreçlerine sunduğu yenilikler, yabancı dil öğretiminin geleneksel sınırların ötesine taşımıştır. Bu çalışma, yapay zekâ tarafından üretilen metinlerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenen B1 düzeyindeki öğrencilerin dinleme becerisi üzerindeki etkisini ve bu içeriklere yönelik algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde dil öğretiminde teknolojik araçların kullanımı giderek yaygınlaşmakta, özellikle yapay zekâ destekli içerikler öğrenme süreçlerine yeni boyutlar kazandırmaktadır. Bu bağlamda araştırmada, B1 Düzeyi Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler İçin Türkçe Ders Kitabı'nda yer alan dinleme metinleri ile ChatGPT 5.1 ve Gemini 3.0 Pro modelleri kullanılarak üretilen ve Google AI Studio Gemini 2.5 Pro Preview TTS aracılığıyla seslendirilen yapay zekâ dinleme metinleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Durum çalışması modelinin benimsendiği araştırmanın çalışma gurubunu, B1 düzeyinde öğrenim gören 29 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, dört adet ders kitabı dinleme materyali ve dört adet yapay zekâ üretimi dinleme materyalinin karşılaştırılması üzerinden doldurulan toplam 116 adet değerlendirme formu aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların yapay zekâ seslendirmelerini ses doğallığı (%65) ve duygusal aktarım (%62) ölçütlerinde ders kitabına göre daha başarılı bulduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar tarafından anlaşılırlık ve takip edilebilirlik açısından ders kitabı dinleme metinlerinin %43 oranında daha başarılı bulunduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda tek bir materyal kaynağına bağlı kalmak yerine yapay zekâ destekli oluşturulan dinleme içeriklerinin de dinleme becerisinin kazandırılması sürecine dahil edilerek hibrit materyal kullanımı önerisiyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The innovations that artificial intelligence technologies bring to educational processes have taken foreign language instruction beyond traditional boundaries. This study aims to examine the effect of AI-generated texts on the listening skills of B1-level students learning Turkish as a foreign language, as well as their perceptions of such content. Today, the use of technological tools in language teaching is becoming increasingly widespread, and AI-supported content, in particular, is adding new dimensions to learning processes. In this context, the study conducted a comparative evaluation of the listening texts from the“Turkish Textbook for B1 Level New International Students in Istanbul”against AI-generated listening texts produced using the ChatGPT 5.1 and Gemini 3.0 Pro models and voiced via the Google AI Studio Gemini 2.5 Pro Preview TTS. The study group for this research, which adopted the case study model, consists of 29 international students studying at the B1 level. The data for the study were collected through a total of 116 evaluation forms completed by comparing four textbook listening materials with four AI-generated listening materials. The findings revealed that participants found the AI-generated narrations to be more successful than the textbook materials in terms of vocal naturalness (65%) and emotional expression (62%). It was observed that participants found textbook listening texts to be 43% more successful in terms of clarity and comprehensibility. The study concluded with a recommendation to incorporate AI-generated listening materials into the process of developing listening skills, rather than relying on a single source of material, thereby advocating for the use of hybrid materials.