Romantik ilişkisi olan genç yetişkinlerde aldatma eğiliminin yordayıcıları olarak beden imajı ve sosyal medya kullanımı
Body image and social media use as predictors of infidelity tendency in young adults in romantic relationships
- Tez No: 1018408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
İnsan hayatında büyük öneme sahip yakın ilişkilerin en önemli kategorilerinden biri romantik ilişkilerdir. Genç yetişkin bireyler ilişki kurma ihtiyaçlarını karşılamak için romantik ilişkileri başlatma ve sürdürme süreçlerine girerler. Bazen romantik ilişkiler, kişilerin beklenti, istek ve benlik yansımalarına göre aldatma ile son bulabilir. Bu çalışmada romantik ilişkisi olan genç yetişkinlerin beden imajı ve sosyal medya kullanımlarının aldatma eğilimini yordama gücü incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde yürütülen çalışmanın örneklemi; geçmişte /şimdi romantik ilişki içinde bulunan, sosyal medya kullanan 18-45 yaş arası 437 genç yetişkin bireyden oluşmaktadır. Çalışmaya 314 kadın (%71,9) ve 123 erkek (%28,1) birey katılmıştır. Çalışmada aldatma eğilimi ölçeği, beden imajı ölçeği, sosyal medya kullanımı ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılarak veriler toplanmış ve SPSS-31 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Çalışmada 3 ölçek ve 6 alt boyutun dokuz demografik değişkenle bağlantılarını test etmek amacıyla bağımsız örneklem t-testi, parametrik- tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca üç demografik değişken için parametrik olmayan- Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki ve yordamalar için, Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi ile çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, romantik ilişkisi olan katılımcıların aldatma eğilimi, beden imajı ve sosyal medya kullanım ölçek ve alt boyut puanları arasında zayıf fakat anlamlı 61 bağlantı bulunmuştur. Bunların 3'ü negatif, 58 bağlantı ise pozitif özellik göstermektedir. 44 karşılaştırmada ise bağlantılar anlamlı çıkmamıştır. Bedeni olumsuz algılama, sosyal bütünleşme ve duygusal bağlantı ve sosyal rutinlerle bütünleşmenin; aldatma eğilimini %4,2 düzeyinde anlamlı bir biçimde yordadığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Romantic relationships are one of the most important categories of close relationships, which play a significant role in human life. Young adults engage in the processes of initiating and maintaining romantic relationships to fulfill their need for connection. Sometimes, romantic relationships may end in infidelity depending on individuals' expectations, desires, and self-perceptions. This study examined the predictive power of body image and social media use among young adults in romantic relationships regarding their tendency toward infidelity. Conducted using a relational screening model, the study's sample consisted of 437 young adults aged 18–45 who were currently or had previously been in a romantic relationship and used social media. The study included 314 women (71.9%) and 123 men (28.1%). In the study, data were collected using the Infidelity Tendencies Scale, the Body Image Scale, the Social Media Usage Scale, and a personal information form developed by the researcher, and analyzed using the SPSS 31 statistical software. To test the associations between the three scales and six subscales and nine demographic variables, an independent samples t-test and parametric one-way analysis of variance (ANOVA) were used. Additionally, the non-parametric Kruskal-Wallis test was applied for three demographic variables. Pearson product-moment correlation analysis and multiple linear regression analysis were conducted to examine the relationships and predictions among the variables. The results of the analyses revealed weak but significant correlations between participants' infidelity tendencies, body image, and social media usage scale and subscale scores. Of these, 3 correlations were negative, while 58 were positive. In 44 comparisons, the correlations were not significant. It was determined that negative body perception, social integration, emotional connection, and integration with social routines significantly predicted infidelity tendencies at a 4.2% level. The findings of the study were discussed in light of the literature, and recommendations were made.