Hisse senedi değerlendirme yöntemleri ve Gimsan Gediz İplik Mensucat Sanayi A.Ş'de bir uygulama örneği
The Methods of utilazation of stocks and an example of in Gimsan Gediz fiber textiles industry joint-stock company
  1. Tez No: 101847
  2. Yazar: ADEM OLGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Son yıllarda başta gelişmekte olan piyasalarda olmak üzere, tüm dünya finans piyasalarında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Yeni finansal araçlar geliştirilmekte ve bütün piyasalarda işlem hacimleri önemli boyutlara ulaşmaktadır. Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sermaye piyasaları etkin bir rol oynamaktadır. Ülkelerin ekonomik güçleri ve refah seviyeleri o ülke içerisinde bulunan sermaye hareketleri ile doğrudan bağlantılıdır. Gelişmiş ülkelerde sermaye hareketleri içerisinde borsanın, ekonomide belirleyici bir güce sahip olması, vazgeçilmez olması göz önüne alındığında sermaye hareketlerinin dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Sermayenin hareketi hisse senetlerinin el değiştirmesi ile mümkündür. Bu alış verişin yapıldığı borsanın uluslar arası standartlara uygun çalışması borsanın güvenilirlik, etkinlik ve verimliliğinde önemli bir ölçüdür. Hisse senetlerine yatırımda doğru karar, yatırımcıların hisse senedinden gelecekte elde edecekleri değer artışı ve kar payı oranını da arttıracaktır. Bunun için, çeşitli faktörler ele alınıp incelenmeli, temel ve teknik analiz yapmalıdır. Ülkelerin ekonomik kalkınması, borsanın global normlara uygun, her türlü spekülatif etkilerden uzak olmasına bağlıdır. Ekonomide istikrarın korunması, ülkedeki sermaye hareketlerini etkileyecek unsurların saptanması, yasal düzenlemelerin yapılması, çözüm yollarının bulunmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the recent years, initially at the point of developing markets there have been important development in finance market all over the world. New finance tools have been developed and transaction cepacity reached very huge amountin whole finance. Finance takes an important role in development of the contrier. Economic power and welfare level of a country depends on the finance movement of this contry directly. In developed countries, stock exchange in finance movement has a power of determination. Due to the inevitability of the stock exchange, finance movements must be searched crery carefully. Movement of the finance is possible to exchange of the stock. The stock market where made exchange of the stock must work at the standard of the internationalrules so it must be effective, reliable and productive. It must reflect the economic determination of the country. Making right decision to the investment of the stock increases the value of the stock. Moreover, it increases the ratio of protit. To do this, various factors are taken charge by searching and fundemental and technical analysis should be made. Economic progress of the countries depends on suitability of the global norms and it must be far auray from the speculative effects. Consersing the economical determination and determining the component effecting the movement of the finance in the country and making legal regulations depend on finding a solution.