Oranlarla işgücü verimliliği ölçme yönteminin (WPMR sistemi) Garp Linyitleri İşletmesi'nde bir uygulama
An Application of measurement method of workshop productivity management by ratio (Wpmr system) in the Garp Linyitleri enterprise
- Tez No: 101849
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Türkiye'de kamu iktisadi teşebbüsleri işgücü verimlilik değerlerinin düşük olması nedeniyle devamlı gündemde olmuşlardır. Bu düşüklüğün nedeni olarak ise sadece işçiler gösterilmektedir. Ancak işgücü verimliliği çeşitli unsurların rol oynadığı bir süreç sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı bu unsurların değerlerini tespit etmek ve Oranlarla İşgücü Verimliliği Yönetiminin verimlilik ölçümünde uygulamasının nasıl olabileceğini göstermektir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma dört ana bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde kamu iktisadi teşebbüslerinin genel değerlendirmesi yapılmıştır. ikinci bölümde, verimlilik ve kamu iktisadi teşebbüslerinde verimlilik göstergeleri verimlilik göstergeleri konusu incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, işgücü verimlilik ölçümünde kullanılacak olan Japon bilim adamı K.Kurosawa'ya ait Oranlarla İşgücü Verimlilik Yönetimi (WPMR Sistemi) anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise bir kamu iktisadi teşebbüsü olan Garp Linyitleri İşletmesinde bir işgücü verimlilik ölçümü yapılmış, işgücü verimliliğinde sorumlu birimlerin işgücü verimlilik değerleri hesaplanarak genel bir değerlendirme yapılarak konunun önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Public enterprises have always been in economic agenda, because of the low level of their workshop productivity. It has been accepted that the only workers are responsible for this result. But workshop productivity occurs after a long-term process that various materials role in. Main point of this study is to determine the value of these elements and also is to indicate how to apply the subject of workshop productivity management by ratio. The thesis consist of four major chapter under the guidelines of above mentioned purposes. In the first chapter, public enterprises are studied in the general. In the second chapter, the subjects of productivity and productivity indicators about public enterprises are examined. In the third chapter, the method of workshop productivity management by ratio, invented by K. Kurosawa, has been utilized in order to explain the workshop productivity management. In forth and last chapter, the workshop productivity measurement of the Garp Linyitleri, one of the Turkish public enterprises, is performed. The values of workshop productivity of the divisions that are responsible from workshop productivity are calculated. These values have been studied and general evaluation has been performed and the importance of subject is emphasized.