Rüzgâr türbinleri için akıllı kontrol sistemi tasarımı
Design of an intelligent control system for wind turbines
  1. Tez No: 1018497
  2. Yazar: HÜSNÜ MUHAMMED BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yenilenebilir enerji kaynaklarının giderek yaygınlaşması nedeniyle modern güç sistemlerinin ataletinin azalmasından kaynaklanan frekans kararlılığı sorunlarını ele almaktadır. Bu tezin amacı, akıllı bir kontrol çerçevesi uygulayarak rüzgar türbinlerinin birincil frekans kontrolüne katkısını artırmaktır. Geleneksel senkron üretim yerini kaybetmekte, sistem ataleti azalmakta, frekans sapmaları daha belirgin hale gelmekte ve frekans değişim oranı (RoCoF) artmaktadır. Rüzgar enerjisi dönüşüm sistemlerinin genellikle maksimum güç noktası izleme (MPPT) ile çalıştırıldığı ve bunun sonucunda hızlı frekans tepkisi için kullanılabilir aktif güç rezervinin kısıtlandığı açıktır. Bu da, istikrarsızlık dönemlerinde şebeke frekansına destek sağlama kapasitelerini azaltmaktadır. Bu çalışmada, kanat açısı kontrolü yoluyla rüzgar türbini aktif güç çıkışını dinamik olarak şekillendirmek için uyarlanabilir bir PID kontrol yapısı geliştirilmiştir. Kontrolör kazançları, frekans sapması ve RoCoF dahil olmak üzere şebeke frekansı göstergelerine göre çevrimiçi olarak güncellenir, böylece kontrol eylemi değişen çalışma koşullarına uyum sağlayabilir. Önerilen yaklaşım, çoklu rüzgar hızı profilleri ve şebeke bozulma senaryoları altında bir simülasyon ortamında değerlendirilir ve performansı, geri kazanım süresi ve RoCoF azaltma açısından değerlendirilir. Bulgular, uyarlanabilir kazanç güncelleme mekanizmasının değişken koşullar altında daha sağlam ve istikrarlı bir frekans tepkisi üretirken, aşırı kontrol çabasını önlediğini ve rüzgar türbini güç desteğinin etkinliğini artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, tez, düşük ataletli şebekelerde rüzgar enerjisi santrallerinden gelen frekans desteğini güçlendirmek için pratik ve ölçeklenebilir, kontrol odaklı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis is concerned with the issue of frequency stability challenges arising from the decreasing inertia of modern power systems due to the growing penetration of renewable energy sources. The aim of this thesis is to enhance the contribution of wind turbines to primary frequency control through the implementation of an intelligent control framework. Conventional synchronous generation is being displaced, system inertia is declining, frequency deviations are becoming more pronounced, and the rate of change of frequency (RoCoF) is increasing. It is evident that wind energy conversion systems are generally operated in accordance with maximum power point tracking (MPPT), which consequently restricts the available active power reserve for fast frequency response. This, in turn, diminishes their capacity to provide support to the grid frequency during periods of instability. In this study, an adaptive PID control structure is developed to dynamically shape wind turbine active power output via pitch angle control. The controller gains are updated online based on grid-frequency indicators, including frequency deviation and RoCoF, thereby enabling the control action to adjust to varying operating conditions. The proposed approach is evaluated in a simulation environment under multiple wind-speed profiles and grid disturbance scenarios, and its performance is assessed in terms of recovery time and RoCoF mitigation. The findings indicate that the adaptive gain update mechanism produces a more robust and stable frequency response across variable conditions, while preventing excessive control effort and enhancing the effectiveness of wind-turbine power support. In conclusion, the thesis provides a practical and scalable control-oriented framework for strengthening frequency support from wind power plants in low-inertia grids.