Okulöncesi eğitim programları içinde oyunun çocuğun gelişimine olan etkileri
For the purpose of to research the effects of the play of the term of preschool on the development of the child
  1. Tez No: 101851
  2. Yazar: HALİL AYTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ill ÖZET Okulöncesi dönemde oyunun çocuk gelişim üzerine etkilerini araştırmak üzere 50 anasınıfı öğretmeni ve 400 anasınıfı öğrenci velisi üzerinde yapmış olduğumuz çalışmalar oyunun çocuk gelişimi üzerine önemli etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmamızda öncelikli olarak konumuzla ilgili birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışıldı. Kaynaklardan ve yaptığımız anketlerin değerlendirilmesinden sonra şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki okulöncesi dönemde oynatılan oyunlar bir program dahilinde ve alanında uzman kişiler tarafından oynatıldığı takdirde çocuk gelişiminde önemli etkilere sahiptir. Yaptığımız anket sonuçlan, okulöncesi dönemde oyunun çocuğun fiziksel, psiko- motor, duygusal, zihinsel ve dil gelişimine önemli etkiler olduğunu ortaya koymuştur. Okulöncesi dönemde çocukların gelişimi için oynatılan oyunlar bir süre dahilinde oynatılmalıdır. Oyun alanlarının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Okulöncesi eğitim kurumlan araç ve gereç yönünden yeterli duruma getirilmelidir. Bu kurumlarda görev yapan öğretmenler alanında uzman kişiler olmalıdır. Oynatılacak oyunlar öğretmen tarafından önceden tespit edilmeli ve gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Bilindiği gibi okulöncesi eğitim dönemi doğumdan yani 0 aylıktan 72 aylığa kadar olan çocuklan kapsar. Bu dönem üç ayn dönemden oluşur. Biz bu dönemlerden 4-6 yaş arasım araştırma konusu yaptık. Okul öncesi çocuklan için oyun beslenme kadar önem taşımaktadır. Bu çağda çocuğa yaptınlacak oyun etkinlikleri, çocuğu sıkmadan oynatılmalıdır. Seçilen oyunlar, güç, karmaşık, yorucu, fazla kurallı ve gereğinden çok ciddiyet isteyen oyunlar olmamalıdır. Okul öncesi eğitim kurumlan, çocuklann sözel faaliyetlerine önem veren ve onlara hareket imkani hazırlayan kurumlar olmalıdırlar. Bu kurumlarda renk, sayı ve kavramlar, çocuğun düşüncesine uygun bir biçimde somuta indirgenerek verilir. Parmak boya ve resim faaliyeti, su oyunu, kum oyunu, ritmik cimnastik, bloklarla oynama önde gelen oyun dizileri arasında sayılabilir. Çocuk, en iyi ve örgütlü oyun ortamını okulöncesi eğitim kurumunda bulur.IV Araştırmalar, okulöncesi kurumda eğitim görerek ilkokula başlayan çocukların bu eğitimi göremeyenlere oranla daha katılımcı, girişken ve uyumlu olduğunu göstermektedir. Böylelikle okulöncesi eğitimin önemli katkısı özellikle çocuk ilköğretime başladığı zaman kendini göstermektedir. Okulöncesi eğitim kurumu, çocuğu barındıran değil eğiten bir kurum olmalıdır. Amaç, annenin yokluğunda zamam geçirmek değil, çocuğun okulöncesi eğitim programından yararlanmasını sağlamaktır. tşte bu nedenlerden dolayı, annesi çalışsın ya da çalışmasın her çocuğun temel eğitim kapsamında okulöncesi eğitime ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir gelişim için 4-6 yaş arası, bir okulöncesi eğitim kurumunda eğitim gereklidir. Dileğimiz okulöncesi eğitimin yurt çapında yaygınlaştırılması ve zorunlu eğitim kapsamına alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the purpose of to research the effects of the play at the term of preschool on the development of the child, the studies on 50 preschool teachers and 400 preschool students parents, show that the play has important effects on child's development. In this our research, first of all, it is tried to reach the primary sources about our subject. After the sources and evaluating the public survey, we can say that easily that, the plays which is played at the term of the preschool, have important effects on child's development if it is played within a program and by experts on this branch. The results of the public survey that we made, bring out that the play at the term of preschool has important effects on child's physical, psychomotor, emotional, mental and development of language. The plays that is played to develop children at the term of preschool must be played in a process of time. It must be carefully to be clean the playfields. Preschool term education institutions must be made enough about implements and equipment's. The teachers who work in these institutions must be specialists on their branch. The plays that would be played must be determined and made requisite preparations before. As it is known, preschool education period involves the children from 0 month old to 72 months old. This period consists of three sub-periods. Tn this study, the period between 4 years old and 6 years old will be examined. Game is as important as the feeding for preschool children. The game activities musn't be boring in this period. The games musn't be hand, complex, tiring, too much regular and serious. Preschool education institutions must attach importance to verbal activies. It also allows them to move freely. In this institutions, colors, numbers and concepts are presented in a concrete way. Because it must be understand for them finger, painting, water game, sand game rhythmic gymnastics, playing with blocks are the important game sets. Child plays the best and the most organized plays in preschool institutions.VI Researcher show as that; children, who are educated at nursery schools are more enterprising and more harmonies than the children who aren't educated at nursery schools. And this shows as that; preschool education is very important for adaptation of children to primary school. Preschool education institution must educate the children rather than keeping them in a building. As it is know; there schools aren't the places that children past their times. For that reason, every child need to have preschool education whether or not it's mother works. T hope, preschool education becomes widespread in Turkey.