Yumuşak kil zeminlerde e-gabion uygulaması (yeni yaklaşım)
E-gabion application in soft clay soils (a novel approach)
- Tez No: 1018544
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: E-Gabion kolonların alternatif bir zemin iyileştirme yöntemi olarak kullanılabilirliğinin araştırmaktır. Bu amaçla elektronik atıklardan elde edilen plastik malzeme ile doldurulmuş Gabion kolon (E-Gabion) sisteminin yumuşak kil zeminlerde Taşıma Kapasitesi Oranı (BCR) ve oturma davranışı üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Yöntem: Çalışmada, 30 cm yüksekliğinde 30 cm çapında silindirik bir model tank kullanılmıştır. Tank içerisine yerleştirilen yumuşak kil zemine, elektronik atıklardan elde edilen plastik malzeme ile doldurulmuş 2,5 cm çapa ve 12,5 cm ile 15 cm uzunluğa sahip çelik tordan oluşturulmuş silindirik kolonlar (E-Gabion) yerleştirilmiştir. Çalışmada L/D oranları 5 ve 6 olarak seçilmiş ve E-Gabion kolonların yerleşim şekilleri üçgen ver kare yerleşim olarak belirlenmiştir. Cidar etkisini minimize etmek amacıyla kolonun yatay doğrultuda her iki tarafta en az 2.5D ve tank tabanında 6D mesafe dikkate alınmıştır. Kolon başlığı olarak 20 cm çapında ve 2 cm kalınlığında rijit bir plaka kullanılmıştır. Bulgular: E-Gabion kolonların yumuşak kil zeminin Taşıma Kapasitesi Oranını önemli ölçüde artırdığı, oturmayı azalttığını belirlenmiştir. Ayrıca E-Gabion kolon sayısı ve yerleşim düzeninin zemin performansı üzerinde belirgin etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç: Çalışma, elektronik atıklardan elde edilen plastik malzemeler ile oluşturan E-Gabion kolonların alternatif bir zemin iyileştirme yöntemini ortaya koymuştur. Elektronik atıkların plastik kısımlarının kullanılması ile hem faydalı alanın kullanımı hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından olumlu katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the applicability of E-Gabion columns as an alternative ground improvement technique. In this context, the effects of a Gabion column system (E-Gabion) filled with plastic materials obtained from electronic waste on the Bearing Capacity Ratio (BCR) and settlement behavior of soft clay soils were experimentally examined. Method: A cylindrical model tank with a height of 30 cm and a diameter of 30 cm was used in the experimental program. Cylindrical E-Gabion columns, formed from steel mesh and filled with plastic materials recycled from electronic waste, were installed in the soft clay soil placed within the tank. The columns had a diameter of 2,5 cm and lengths of 12,5 cm and 15 cm. The L/D ratios were selected as 5 and 6, and the column arrangements were designed in both triangular and square patterns. To minimize boundary effects, a minimum horizontal clearance of 2.5D from the tank walls and a vertical clearance of 6D from the tank base were maintained. A rigid loading plate with a diameter of 20 cm and a thickness of 2 cm was used as the footing model. Findings: The experimental results demonstrated that E-Gabion columns significantly improved the Bearing Capacity Ratio of soft clay soils while reducing settlement. Furthermore, the number of E-Gabion columns and their arrangement pattern were found to have a considerable influence on the overall performance of the improved ground. Results: The study revealed that E-Gabion columns produced from plastic materials recovered from electronic waste can serve as an effective alternative ground improvement method. The utilization of plastic components from electronic waste not only enhances the engineering performance of soft clay soils but also contributes to sustainable waste management practices and environmental sustainability through the beneficial reuse of waste materials.