Behavior of soft clays under high cyclic stresses
Yumuşak killerin yüksek çevrimsel yükler altında davranışı
  1. Tez No: 152585
  2. Yazar: MUSTAFA KALAFAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET YUMUŞAK KİLLERİN YÜKSEK ÇEVRİMLİ YÜKLER ALTINDA DAVRANIŞI Suya doygun yumuşak zeminlerde deprem, trafik veya dalga yükü kaynaklı tekrarlı yükler altında boşluk suyu basıncında artma, zemin modülünde ise azalma gözlenir. Boşluk suyu basıncındaki artış ve zemin modülündeki azalmalar zemin üzerindeki yapılarda taşıma gücü kaybı, şev kayması, deprem sonrasında konsolidasyon oturması gibi hasarlar verebilir. Granüler zeminlerin (FC < %35) sıvılaşma potaniyeli SPT, CPT ve kayma dalgası hızı ölçümleri gibi uygulamada sık sık yapılan saha deneyleri ile korrelasyonlarla tesbit edilebilir. Kohezyonlu zeminlerde de deprem yükleri esnasında boşluk suyu basıncının artmasına rağmen“kohezyon”zemindeki danelerin birbirinden ayrılmasını önler, dolayısı ile mukevemetin dramatik bir şekilde düşmesini engellenir. Bunula birlikte, kayma deformasyonlarını zeminin yapışım tahrip edip yapılarda tahammül edilemez şekil değişimlerine yol açabilir. Youd (1998)'e göre hassas killer normal killere nazaran daha fazla zarara yol açmaktadır. Bu çalışmada ince danali hassas zeminlerin dinamik davranışı Riva yakınlarındaki bir konut projesi kapsamında yapılan bir vaka analizi çerçevesinde icelenmiştir. Zemin profili deniz ortamında çökmüş, yer yer kum bantları içeren, siltli kil - kilden oluşmuştur. Sözkonusu sahada yapılan zemin araştırmaları geofizik ölçümleri, CPT, sismik CPT, sondaj kuyuları, SPT, veyn kesme deneyi ve laboratuvar deneylerini kapsamıştır. Bu tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen dinamik üçeksenli deneyleri sonucunda hassas Riva kilinin çevrimsel yükler altında aşın miktarda kayma modülünde azalma ve boşluk suyu basıncı artma gözlenmiştir. Buna göre, Çin kriteri Riva kili gibi hassas zeminlerin sıvılaşma tehlikesini tesbit edememektedir. Dolayısı ile bu tip zeminlerde sıvılaşma tahkikininde Çin kriteri kullanılmamalı, bunun yerine kapsamlı dinamik üçeksenli deneyler in yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BEHAVIOR OF SOFT CLAYS UNDER HIGH CYCLIC STRESSES Saturated soft soils develop pore water pressure and decrease in stiffness under dynamic loading that may originate from earthquake, traffic, or waves. Increase in excess pore water pressure, reduction in stiffness and shear strength results many hazards to structural systems: bearing capacity, slope stability, and settlement of foundation soil as a result of dissipation of excess pore water pressure after dynamic excitement. Various procedures, mostly based on correlations with widely used in situ tests such as SPT, CPT and shear wave velocity- Vs measurements developed and used in current practice to evaluate the liquefaction potential of granular soils with FC < 35%. Although cyclic undrained loading would increase the pore pressure of cohesive soils, their“cohesion”in the form of interparticle attraction keeping the particles together, prevents the dramatic loss of shear strength, but successive shear deformations induce re-arrangement of particles resulting in non-tolerable deformations. The sensitive clays are more detrimental compared to insensitive clays, according to Youd (1998). The behavior of a sensitive fine grained soil was evaluated with a case study, in a housing project near Riva-Istanbul. The soil profile consists of recent marine sediments of soft silty clays with interlayers of sand. The subsoil investigation campaign conducted within the subject site is composed of CPT, seismic CPT, SPT, vane shear tests, geophysical measurements and laboratory testing. The detailed investigation program has revealed a perfect geotechnical and geodynamic modeling of the subsoil. The cyclic triaxial tests conducted within the scope of this thesis has shown that sensitive Riva clay tested develops considerable decrease in cyclic stiffness and increase in excess pore water pressures. Based on this study, it is shown that the well used Chinese criteria for the liquefaction hazard identification of soils is not applicable for sensitive clays like Riva clay. Therefore, Chinese criteria should not be used to this type of soils and instead an extensive laboratory dynamic triaxial testing should be conducted.