Mehmet Çınarlı hayatı-sanatı ve Hisar dergisi yazıları
Mehmet Çınarlı's life- arts and Hisar magazines articles
  1. Tez No: 101877
  2. Yazar: AHMET USLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ACEHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Çalışmamız Mehmet Çınarh'nın hayatını, eserlerini, sanatını ve Hisar dergisi yazılarını içermektedir. Mehmet Çınarlı 1925 yılında Konya'nın Ermenek ilçesinde dünyaya gelmiş, Maliye Bakanlığı' nda başladığı memuriyet görevi bir çok aşamadan sonra Anayasa Mahkemesi üyeliği ile 1990 yılında son bulmuştur. 20 Ağustos 1999 tarihinde 74 yaşında vefat etmiştir. Gençliğinden ölümüne kadar genellikle Hisar dergisinde yazan Çınarlı, bunun yanı sıra diğer bazı dergilerde de yazı ve şiirlerini yayınlamıştır. Bu dergilerde başta şiir olmak üzere nesirleri de önemli bir yer tutmaktadır. Tezimizde Mehmet Çınarlı'nm ilk önce hayatını daha sonra eserlerini ve bu eserlerinden hareketle sanatını değerlendirdik. İlk bölüm olan hayatını resmi hayatı ve kültür hayatı olarak iki başlık altında inceledik Resmi hayatını doğumu, çocukluğu, karakteri, vefatı, tahsili, meslek hayatı, ailesi başlıkları altında; kültür hayatını ise ilk yazıları, yayın hayatı, kitap halindeki eserleri, edebi çevresi başlıkları altında ele aldık. Çalışmamızın ikinci bölümünde eserlerini kronolojik sırası ile inceledik. Bu bölümde aynı zamanda Türk Edebiyatı, Türk Dili ve Hisar dergilerinde çıkan yazılarını da değerlendirdik Üçüncü bölümde ise şiirlerini inceledik. Şiirlerinin teması ve konusu üzerinde durduk. Dördüncü bölümde nesirleri üzerinde durduk. Eserlerinin bir tasnifini vererek nesirlerinde üzerinde durduğu bazı edebiyat meseleleri hakkındaki düşüncelerini verdik. Son bölümde ise Hisar dergisi hakkında teknik bilgiler verdik. Sonuç bölümünden sonra ise tezimizi hazırlarken yararlandığımız kaynakların bir listesini verdik. Tezimiz baştan sona kadar Mehmet Çınarlı'nın kültür ve sanat hayatı ile birlikte Hisar dergisinin yayın panoramasını da göz önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Our study includes the life, works and arts of Mehmet Çınarlı and his writing in Hisar magazine. Mehmet Çınarlı was born at Ermenek in Konya, 1925. He worked in The Ministry of Finance and retired in 1990 from Constitution Court Member. He died in August 20, 1999 on seventy four years old. He always issued articles and writing in Hisar magazine and nevertheless he issued other magazine his writings and articles. His writings and articles reseved a place right place his poems in this magazines. In my thesis 1 elaborated firstly his life, later his works and from his oriestation his art and ability of having literature. The first chapter we delwed his life into two subject as offical life and cultural life we evaluated his offical life under the heeding of birth, childness, character, death, education, occupetion, family and his cultural life under the first writings, the life of publicity, works in from of book, intellectural environment. We elaborated the second chapter of our study is his works with chronological. In this chapter we elaborated his works, articles and poems which was issued in Turkish Literature, Turkish Tongue and Hisar Magazines. In third chapter, his poems was elaborated. His poems theme and subject was explained. In forth chapter, his writings and articles was evaluated. In this chapter includes lestly the literature and houghths about the some literal problems of Mr. Mehmet Çınarlı. In last chapter, we evaluated about Hisar Magazine. After the last chapter we gove the referance books (Articles, Thesis, Book respectively). Our thesis entirely shed light on Mr. Mehmet Çınarlı' s life culture and arts with together Hisar Magazine issued life.