Klasik Türk şiirinin etkisinde Hisarcılar: Mehmet Çınarlı
'Hisarcilar' in the influence of classic Turkish poetry: Mehmet Çinarli
  1. Tez No: 680918
  2. Yazar: SALİH OĞUZHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın konusu“Klasik Türk şiirinin etkisinde Hisarcılar: Mehmet Çınarlı”'dır. Bu kapsamda Mehmet Çınarlı'nın hayatı, edebi kişiliği, eserleri, Hisar dergisi yılları, gelenek kavramı ile şairin şiirlerinde klasik edebiyatın izlerinin arandığı bölümlere yer verilmiştir. Mehmet Çınarlı, Cumhuriyet Dönemi Türk şiirindeki önde gelen şahsiyetleri arasındadır. Sanat hayatındaki Hisar dergisinden dolayı yayıncılık özelliği ile yazarlık ve şairlik tarafı kendisini Türk edebiyat tarihinde hak ettiği konuma yerleştirmektedir. Hisar dergisinin kurucuları arasında yer alan Çınarlı, edebî yazılarının önemli bir kısmını dergide neşretmiştir. Derginin yayın hayatına ara verdiği dönemlerde diğer dergilerde de yazıları, şiirleri yayımlanmıştır. Sanat hayatı boyunca klasik edebiyata daha fazla ağırlık veren şair, eskiyi aynen kullanmak yerine kendi kattıkları ile yeni bir Türk şiiri oluşturmayı hedeflemiştir. Şiirde ahengi, musikiyi oluşturacak seslere ağırlık vermiştir. Sanatçı 17 Ağustos 1999 tarihindeki Gölcük depreminde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğinde geriye mükemmel güzellikte yazılarını, şiirlerini bırakmıştır. Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Mehmet Çınarlı yeri doldurulamayacak kadar önemli bir şahsiyet olarak kabul görmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Hisarcılar under the influence of classic Turkish poetry: Mehmet Çınarlı”. In this context, the life of Mehmet Çınarlı, his literary personality, his works, the years of Journal of Hisar, the concept of tradition and the his poems are included in the sections where traces of classical literature are sought. Mehmet Çınarlı is one of the leading figures in Turkish poetry during the Republican Period. Due to the Journal of Hisar in art life, the publishing feature and the writing and poetry side place itself in the position it deserves in history of Turkish Literature. Çınarlı, one of the founders of Journal of Hisar, published significant part of his studies in this journal. During the periods when the journal took a break from publishing life, articles and poems were published in other journals. Mehmet Çınarlı, who gave more weight to classical literature throughout his art life, aimed to create a new Turkish poem with his own additions instead of using the old. In his poetry, he focused on the sounds that would form harmony and music. When he died of a heart attack in the Gölcük earthquake on August 17, 1999, he left behind his writings and poems. Due to his contributions to Turkish literature, Mehmet Çınarlı is considered an irreplaceable person.