Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmelerinde alıcı üçüncü kişilerin hukuki durumu
The legal status of purchaser third parties in revenue-sharing construction contracts
- Tez No: 1018830
- Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Kanunda düzenlenmeyen ancak uygulamada sıklıkla başvurulan gel8r paylaşımlı inşaat sözleşmelerine ilişkin öğretide birçok tartışma mevcuttur. Bu çalışmada, gelir paylaşımlı inşaat sözleşmelerinde inşaattan bağımsız bölüm satın alan üçüncü kişilerin hukuki durumu ile sahip olabilecekleri haklar ve ileri sürebilecekleri talepleri öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları ışığında incelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesinin esasları ele alınmıştır. İkinci bölümde gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesinin hukuki niteliğine ilişkin değerlendirmelere yer verilmiş, üçüncü bölümünde ise gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi çerçevesinde inşaattan bağımsız bölüm satın alan üçüncü kişilerin arsa sahibi ve yükleniciye karşı sahip oldukları haklar ve ileri sürebilecekleri talepler incelenmiştir. Çalışmada varılan sonuç itibarıyla, gelir paylaşımlı inşaat sözleşmelerinin her somut olay özelinde değerlendirilmesi gerektiği, sözleşmeye kategorik olarak adi ortaklık niteliği atfedilmesinin isabetli olmadığı ve alıcı üçüncü kişilerin hukuki durumunun, hukuki görünüş sorumluluğu ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde belirlenmesinin daha uygun olduğu kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is much debate in the doctrine regarding revenue-sharing construction contracts, which are not regulated by law but are frequently used in practice. This study examines the legal status of third parties who purchase independent sections in revenue-sharing construction contracts, as well as the rights they may have and the claims they may assert considering the views in the doctrine and the decisions of the Court of Cassation. The first section of the study deals with the fundamentals of revenue-sharing construction contracts in general. The second section evaluates the legal nature of revenue-sharing construction contracts, while the third section examines the rights that third parties who purchase independent sections from the construction project within the framework of a revenue-sharing construction contract have against the landowner and the contractor and the claims they may assert. The study concludes that income-sharing construction contracts must be evaluated on a case-by-case basis, that categorically attributing the nature of a simple partnership to the contract is not appropriate, and that it is more appropriate to determine the legal status of third-party buyers within the framework of legal appearance liability and the principles of equity.