Yenilikçi alüminyum alaşımlarının mekanik ve korozyon özelliklerinin karakterizasyonu
Characterization of mechanical and corrosion properties of novel aluminium alloys
  1. Tez No: 1018883
  2. Yazar: ALAATTİN SEVDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Ni esaslı Alüminyum alaşımlarının Al-Ni oranı değiştirilerek ve Ni oranı sabit tutulup Co, Mn gibi elementlerin farklı oranlarda karışımlarıyla üretilmesi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında, tüm alaşımlar geleneksel toz metalurjisi (presleme-sinterleme) yöntemi ile üretilmiş olup; alaşım tozları mekanik alaşımlama (bilyeli değirmen) yöntemi ile hazırlanmıştır. Tozların hazırlanmasının ardından, presleme ile ham numuneler üretilmiştir. Daha sonra ham numuneler 500 °C sıcaklıkta 1 saat süre ile sinterlenmiştir. Son olarak, sinterlenmiş numunelere ısıl işlem uygulanmıştır. Sinterlenmiş numuneler 480 °C sıcaklıkta 1 saat çözeltiye alınmış ve ardından su verme uygulanmıştır. Ardından numuneler 400-450 °C arasında yaşlandırılmıştır. Tez kapsamında, Al-Ni içerisine ilave edilen çeşitli alaşım elementlerinin alaşımın özelliklerine etkileri incelmiştir. Üretilen bu alaşımlarda tahribatlı (aşınma, sertlik) ve tahribatsız (ultrasonik test, girdap akımları) yöntemler ile incelenmiştir. Ayrıca alaşımların elektrokimyasal korozyon davranışları NaCl çözeltisi içerisinde açık devre potansiyel, Tafel, empedans elektrokimyasal spektroskopisi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, nickel-based aluminum alloys were synthesized and characterized by varying the Al–Ni ratio, as well as by maintaining a constant Ni content while introducing different proportions of alloying elements such as cobalt (Co) and manganese (Mn). All alloy samples were produced using the conventional powder metallurgy route, consisting of compaction and sintering processes. The alloy powders were first prepared through mechanical alloying using a ball mill. Following powder preparation, green compacts were formed by uniaxial pressing. These compacts were subsequently sintered at 500 °C for one hour. After sintering, the specimens were subjected to heat treatment: they were solution-treated at 480 °C for one hour, quenched in water, and then aged within the temperature range of 400–450 °C. Within the scope of the study, the effects of the alloying elements added to the Al–Ni system on the physical, mechanical, and electrochemical properties of the alloys were systematically investigated. The produced alloys were examined using both destructive (wear and hardness tests) and non-destructive (ultrasonic and eddy current) evaluation techniques. Furthermore, the electrochemical corrosion behavior of the alloys was analyzed in a NaCl solution through open-circuit potential (OCP), Tafel polarization, and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods.