Şanlıurfa yerel kültürünün sosyal medya araçlarıyla temsilive kültür endüstrisi bağlamında incelenmesi: Instagram örneği
An analysis of the representation of Sanliurfa's local culturethrough social media tools within the context of the cultureindustry: The case of Instagram
  1. Tez No: 1018882
  2. Yazar: DERYA BUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa kültürünün instagramda nasıl temsil edildiğini, paylaşımların niteliğini, beğeni ve yorumlar üzerinden oluşan etkileşim düzeylerini ve kültürel görünürlüğe katkı sağlayan hesapların rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde yapılan incelemeler, kentin gastronomi kimliğine, geleneksel ev mimarisine, halk oyunlarına ve sosyal yaşam pratiklerine ilişkin paylaşımların sayısal ve içerik olarak sınırlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, kültürel mirasın dijital ortamda görünürlüğünün artırılmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma, hem kültürel tanıtımın sosyal medya bağlamında akademik olarak nasıl ele alınabileceğine dair bir örnek sunmakta hem de Şanlıurfa'nın dijital kültürel temsilinin güçlendirilmesine yönelik farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Araştırma süreci boyunca, instagram üzerinde yapılan taramalar, hashtag analizleri ve kültürel temsile dair değerlendirmeler, çalışmanın bütünlüğünü sağlayan temel veri kaynaklarını oluşturmuştur. Sosyal medya içeriklerinin kültürel temsil biçimlerine etkisi, kullanıcı etkileşimlerinin tanıtım süreçlerindeki rolü ve dijital kültür üretiminin yerel değerlerin görünürlüğünü nasıl artırdığı üzerine odaklanılmıştır. Ayrıca, kültür ve medya ilişkisi çerçevesinde, Şanlıurfa'nın dijital alandaki görünürlüğünün kent kimliği ve turizm iletişimine katkısı analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how the culture of Şanlıurfa is represented on Instagram, the qualitative characteristics of the posts, the level of engagement formed through likes and comments, and the role of accounts that contribute to cultural visibility. Examinations conducted throughout the research process have revealed that posts related to the city's gastronomic identity, traditional domestic architecture, folk dances, and social life practices are limited both quantitatively and content-wise. This finding once again underscores the necessity of enhancing the digital visibility of the region's cultural heritage.This study not only provides an academic framework for how cultural promotion can be approached within the context of social media but also aims to raise awareness regarding the strengthening of Şanlıurfa's digital cultural representation. Systematic scans conducted on Instagram, hashtag analyses, and evaluations of cultural representation throughout the research process have constituted the primary data sources that ensure the integrity of the study.The research focuses on the impact of social media content on cultural representation forms, the role of user engagement in promotional processes, and the ways in which digital cultural production enhances the visibility of local values. Additionally, within the framework of culture–media relations, the contribution of Şanlıurfa's digital visibility to urban identity and tourism communication is examined in detail.