Reinhard Jirgl'in Die Unvollendeten ve Irene Dische'nin Grossmama Packt Aus romanlarında üç kadın kuşağın kültürel belleği atarma rolleri
The role of three generations of women in transmitting cultural memory in Reinhard Jirgl's Die Unvollendeten and Irene Dische's Die Grossmama Packt Aus
- Tez No: 1018929
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY KAYĞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Reinhard Jirgl'in Die Unvollendeten ve Irene Dische'nin Groẞmama packt aus adlı romanlarında kadın kuşakların kültürel belleği aktarma rolleri ele alınmıştır. Çalışmada amaç, bireysel tanıklıkların aile anlatıları aracılığıyla kuşaktan kuşağa nasıl aktarıldığını ve bu aktarımın kültürel ve toplumsal belleğin oluşumundaki rolünü ortaya koymaktır. Yapılan araştırmada her iki romanda da üç kuşak kadın figürünün bellek aktarımında merkezi rol üstlendiği ve aile içi anlatıların bireysel anıları kolektif/kültürel belleğe dönüştürdüğü görülmüştür. Reinhard Jirgl'in romanında Südet Almanlarının sürgün sonrası yurtsuzluk ve aidiyet kaybı; Irene Dische'nin romanında ise Yahudi kimliği ve Holokost deneyimi öne çıkmıştır. Jirgl romanında travmayı yalnızca konu düzeyinde aktarmakla kalmaz; anlatım teknikleri ve dilsel tercihleri aracılığıyla da bu travmanın izlerini görünür kılar. Dische ise öyküsünü büyükannesinin bakış açısından aktarmış ve onun anlatısını ironiyle harmanlayarak, travmatik deneyimi edebî bir estetikle bütünleştirilmiştir, Bu tez çalışması her iki romandaki belleğin içsel dinamiklerinin edebî düzlemde dışavurumunu ele alarak, edebiyatın yalnızca geçmişi kaydeden bir alan değil, aynı zamanda onu yeniden kurgulayan ve kuşaklar arası aktarımı mümkün kılan bir yapı olduğunu ortaya koymaktadır. Her iki romanda bireysel, kolektif ve kültürel belleğin üç kuşak kadın karakterler üzerinden kurgulanmış olması, bu romanların çalışmada karşılaştırmalı olarak incelenmesine kuramsal bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the roles of female generations in transmitting cultural memory in Reinhard Jirgl's Die Unvollendeten and Irene Dische's Groẞmama packt aus. The aim of this study is to reveal how individual testimonies are passed down from generation to generation through family narratives and the role this transmission plays in the formation of cultural and societal memory. The research shows that in both novels, three generations of women play a central role in memory transmission, and family narratives transform individual memories into collective/cultural memory. In Reinhard Jirgl's novel, the focus is on the displacement and loss of belonging of the Sudeten Germans after their expulsion, while in Irene Dische's novel, Jewish identity and the Holocaust experience are prominent. In Jirgl's work, trauma is not only conveyed on a thematic level, but also made visible through narrative techniques and linguistic choices. Dische, on the other hand, presents the story from her grandmother's perspective, blending her narrative with irony and integrating the traumatic experience into a literary aesthetic. This thesis, by examining the internal dynamics of memory in both novels, demonstrates that literature is not just a field that records the past, but also one that reimagines it and enables intergenerational transmission. The construction of individual, collective, and cultural memory through three generations of female characters in both novels provides a theoretical basis for their comparative study in this work.