Klasik ve modern tefsirlerde besmele yorumu
Interpretation of basmala in classical and modern tafsir
  1. Tez No: 1018947
  2. Yazar: HAKKI TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“İslam tefsir geleneğinde Besmele”(Bismillahirrahmanirrahim) tefsirini incelemektedir. Besmele, Kur'an-ı Kerim'de birçok surenin başında yer alan ve İslam dünyasında büyük öneme sahip olan bir ifadedir. Bu tezde, klasik ve modern tefsirlerde Besmelenin nasıl yorumlandığı, teolojik, dilsel ve ahlâkî yönleriyle ele alınacaktır. Klasik tefsirler arasında Taberî, Zemahşerî, İbn Kesir ve Fahreddin Razi gibi müfessirlerin eserleri incelenecek; modern dönemde ise Elmalılı, Reşid Rıza, Seyyid Kutub ve Süleyman Ateş gibi çağdaş müfessirlerin yaklaşımları değerlendirilecektir. Araştırmanın temel amacı, İslam tefsir geleneğinde Besmelenin anlam katmanlarını ortaya koymak ve bu ifadenin Müslüman topluluklar üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Besmelenin, İslam kültüründeki önemi, günlük yaşam ve ibadetlerdeki rolü de çalışmanın odak noktalarından biri olacaktır. Bu tez, literatürdeki boşlukları doldurmayı ve hem klasik hem de modern tefsir ekollerini karşılaştırmalı bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the exegesis of the Basmala (Bismillahirrahmanirrahim) in the Islamic tafsir tradition. The Basmala, which appears at the beginning of many surahs in the Qur'an, holds great significance in the Islamic world. In this thesis, the interpretation of the Basmala in both classical and modern tafsir will be analyzed in terms of its theological, linguistic, and moral dimensions. Classical tafsir works by scholars such as Tabari, Zamakhshari, Ibn Kathir, and Fakhr al-Din al-Razi will be examined, along with modern interpretations by contemporary scholars like Elmalılı, Reşid Rıza, Sayyid Qutb and Süleyman Ateş. The primary aim of the research is to reveal the layers of meaning associated with the Basmala in the Islamic tafsir tradition and to analyze its impact on Muslim communities. The importance of the Basmala in Islamic culture, as well as its role in daily life and worship, will also be a focal point of the study. This thesis aims to fill gaps in the literature and approach the tafsir of the Basmala from both classical and modern perspectives in a comparative manner.