Examination of ceramic adhesive mortar properties produced by using recycled concrete aggregate and fly ASH
- Tez No: 1019061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET RAİF BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yapı sektöründe yaygın olarak kullanılan C1 TE Standart seramik yapıştırma harcının sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda yeniden formüle edilmesi ve TS EN 12004-1 standartlarına uygun çevre dostu bir ürün elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, harç bileşiminde yer alan kalker taşı yerine farklı oranlarda geri dönüştürülmüş beton agregası (GDBA) kullanılmıştır. Ayrıca ana bağlayıcı olan çimento yerine ağırlıkça %20 sabit oranda uçucu kül (UK) ikamesi denenerek endüstriyel atıkların geri kazanılması, doğal kaynak tüketiminin ve karbon salınımının azaltılması hedeflenmiştir. Deneysel çalışmalar kapsamında iki ana seri oluşturulmuş; Seri-1'de sadece kalker taşı yerine hacimce %0 ile %50 arasında GDBA ikame edilirken, Seri-2'de %20 sabit UK ile birlikte aynı oranlarda GDBA kullanılmış ve elde edilen numuneler piyasadaki referans ürünlerle karşılaştırılmıştır. Standart kür süreçlerinin ardından numuneler üzerinde gerçekleştirilen fiziksel, mekanik ve adezyon testleri sonucunda, GDBA oranının artmasıyla harcın birim hacim ağırlığı ve ultrases geçiş hızının azaldığı, buna karşın porozite ve su emme değerlerinin yükseldiği görülmüştür. Mekanik dayanım ve aderans performansı açısından en uygun sonuçların %10–20 GDBA ikame aralığında elde edildiği, %20 UK kullanımının ise erken yaş dayanımlarını düşürmesine rağmen 28 günlük süreçte performansa olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reformulate the C1 TE class standard ceramic tile adhesive, widely used in the construction industry, in accordance with sustainability principles and to obtain an environmentally friendly product compliant with TS EN 12004-1 standards. To this end, recycled concrete aggregate (RCA) was used in different proportions instead of limestone filler in the mortar composition. Furthermore, by substituting 20% fly ash (FA) by weight for cement, the main binder, the goal was to recover industrial waste, reduce natural resource consumption, and decrease carbon emissions. Within the scope of experimental studies, two main series were designed; Series-1 used RCA in proportions ranging from 0% to 50% by volume instead of limestone filler, while Series-2 used RCA in the same proportions in combination with a constant 20% FA, and the resulting samples were compared with reference commercial products on the market. Following standard curing processes, physical, mechanical, and adhesion tests performed on the samples showed that increasing the RCA ratio decreased the unit volume weight and ultrasonic pulse velocity of the mortar, while increasing porosity and water absorption values. It was determined that the most optimal results in terms of mechanical strength and adhesion performance were obtained in the 10–20% RCA substitution range, and that the use of 20% FA, although it reduced early-age strengths, positively contributed to performance in the 28-day period.