Uluslararası öğrencilerde hissedilen yalnızlıkta fonksiyonel analitik psikoterapi temelli aktivitelerin etkisi
The effectiveness of functional analytic psychotherapy-based group activities on loneliness in international students
- Tez No: 1019094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yalnızlık kişinin sahip olduğu ilişkilerin idealden uzak olması sonucu ortaya çıkan olumsuz bir histir. Belirli gruplar daha çok yalnızlık hissetme eğilimindedir ve bu gruplardan bir tanesi de uluslararası öğrencilerdir. Bu tez çalışmasının amacı uluslararası öğrencilerdeki yalnızlık hislerinde sekiz haftalık Fonksiyonel Analitik Psikoterapi (FAP) temelli grup aktivitelerinin etkisini incelemektir. Ayrıca, yalnızlığa karşı koruyucu etkileri olan öz şefkat, psikolojik dayanıklılık ve farkındalık değişkenleri de değerlendirilmiştir. Çalışma süresince katılımcıların geçtiği süreçleri daha ayrıntılı gözlemlemek amacıyla tek olgulu deneysel çalışma tasarımı benimsenmiştir. Temel ölçüm, müdahale ve takip olmak üzere üç aşamadan oluşan çalışma 89 gün sürmüştür. Müdahale öncesinde ve sonrasında standardize ölçeklere ek olarak tüm çalışma boyunca katılımcılar her gün günlük ölçüm soruları yanıtlamışlardır. Standardize ölçümlerin değerlendirilmesi Güvenilir Değişim Indeksi (RCI) kullanılarak yapılmıştır. Günlük ölçümler için görsel analize ek olarak Çoklu Veri Ataması (MI) kullanılarak kayıp veri analizi sonrasında veriler havuzlanarak Tau-U analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda standardize ölçümler yalnızlık için dört katılımcıda, farkındalık için öz-farkındalık kategorisinde altı katılımcıda ve öteki farkındalığı kategorisinde ise beş katılımcıda güvenilir gelişmeler göstermiştir. Öz şefkat ve psikolojik dayanıklılık ölçeklerinde güvenilir değişim gözlemlenmemiştir. Günlük ölçümler ise iki katılımcıda yalnızlıkta anlamlı bir düşüş göstermiştir. Öz şefkat sonuçları üç katılımcıda anlamlı bir artış göstermektedir. Psikolojik dayanıklılık günlük ölçüm bulguları iki katılımcıda artış göstermektedir. Farkındalık ölçümleri ise çalışma sonunda dört katılımcının anlamlı bir artış kaydettiğini göstermektedir. Karmaşık bulgular FAP'ın uluslararası öğrencilerin tecrübe ettiği sorunlar için potansiyel bir müdahale olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir fakat müdahalenin değerlendirilmesi ve ölçülmesi noktasında bazı sınırlılıklar söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Loneliness is a negative affective state which emerges when there is discrepancy between a person's idealised version of relationships and reality. Certain groups tend to experience feelings of loneliness more often than others, such as international students. The aim of this thesis is to investigate the effectiveness of an eight-week-long intervention based on Functional Analytic Psychotherapy (FAP) in reducing feelings of loneliness in international students. Furthermore, protective factors against loneliness such as self-compassion, resilience and awareness are evaluated. A single case experimental design was adopted to track participants' processes in deeper detail. The 89-day-long study was divided into three phases: baseline, intervention and follow-up. Daily questionnaires were used in addition to the standardised measurement instruments which were utilised pre- and post-intervention. Pre-post results were analysed using the Reliable Change Index (RCI). Daily measures were analysed using visual analysis and pooled TAU-U, with Multiple Imputation (MI) applied to address missing data. Results indicated mixed outcomes. Four participants recorded reliable decreases in loneliness. Six participants showed a reliable increase in self-awareness, and five showed a reliable increase in other-awareness. Measures of self-compassion and resilience indicated no change. Daily measures revealed decreases in loneliness (n = 2) and increases in self-compassion (n = 3), resilience (n = 2), and awareness (n = 4). Even though this study provides preliminary results in supporting the utility of FAP in addressing international students' concerns, structural and methodological limitations should be evaluated further.