Kentsel açık mekanlarda konfor bileşenlerinin cinsiyet rollerine yansıması
The influence of comfort components in urban open spaces on gender roles
- Tez No: 1019116
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA MUMCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal cinsiyetin kentsel açık mekânlara yansıması, kadınların erkeklerden daha özellikli ihtiyaçları oluşmasına sebep olmaktadır. Bu bağlamdaki çalışmalarda konfor, kadınlar için ayırt edici bir ihtiyaç olarak tanımlanmaktadır. Konforu kentsel açık mekânlarda kadınlar tarafından özellikli bir ihtiyaç olarak ele almak ve bu ihtiyacı tek boyutlu bir fiziksel ihtiyacın ötesinde, triloji yaklaşımı temeline oturtmak tezin özgün yönünü oluşturmaktadır. Araştırmada triloji, konforun üç boyutluluğunu fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak tanımlamaktadır. Bu çalışma, kentsel açık mekânlarda toplumsal cinsiyet rolleri ile konfor ilişkisi bakımından mekân kullanımında cinsiyetler arasındaki farklılıklar ve benzerlikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma yöntemi beş aşamadan oluşmuştur. Konfor bileşenlerinin belirlenmesi için ilk üç aşamada literatür taraması, pilot anket ve uzman görüşmesi yapılmıştır. Dördüncü aşama, üç aşamada elde edilen veriler beraber değerlendirilerek konfor bileşenleri belirlenmiştir. Araştırmanın uygulama kısmı olan beşinci aşama, konfor bileşenleri anketidir. Çalışma alanı, Trabzon Ganita Sahil Parkıdır. Konfor bileşenleri bağlamında, kadınlar ve erkelerin konfor düzeylerinin aynı seviyelerde ve aynı bileşenlerle oluşmamıştır. Kadınlar sosyal ve psikolojik konfor bileşenlerini, erkeklerde fiziksel konfor bileşenlerini daha fazla tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reflection of gender dynamics within urban public spaces leads to gender-specific requirements for women that diverge from those of men. The studies within this context identifies comfort as a distinctive need for women. Addressing comfort as a gender specific need for women in urban public spaces, and grounding this need beyond a one-dimensional physical requirement through a trilogy approach, constitutes the original contribution of this thesis. Within the scope of this research, the trilogy defines the three-dimensionality of comfort as physical, social, and psychological. This study aims to reveal gender-based differences and similarities in the use of urban public spaces, with particular regard to the relationship between gender roles and comfort. The research methodology consists of five phases. In the first three phases, a literature review, a pilot survey, and expert interviews were conducted to determine the components of comfort. In the fourth phase, the comfort components were determined by evaluating the data obtained from the first three phases collectively. The fifth phase consists of the comfort components survey conducted on the Trabzon Ganita Coastal Park. In the context of comfort components, the comfort levels of women and men were not shaped by the same components nor did they converge at the same levels. Women prioritized social and psychological comfort components, while men prioritized physical comfort components.