Duygusal zekâ ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin aracı rolü
The mediating role of perfectionism in the relationship between emotional intelligence and psychological well-being
- Tez No: 1019117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU EBRU AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı duygusal zekâ ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini yaşları 18-65 arasında değişen 119 (%23. 8) erkek, 381 (%76. 2) kadın olmak üzere toplamda 500 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği ve Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda duygusal zekânın mükemmeliyetçilik ve psikolojik iyi oluş ile pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Mükemmeliyetçilik ile psikolojik iyi oluş arasında ise anlamlı bir ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca duygusal zekâ ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye mükemmeliyetçiliğin hatalara aşırı ilgi, davranışlardan şüphe, ailesel eleştiri ve düzen alt boyutlarının aracılık ettiği; kişisel standartlar ve ailesel beklentilerin ise aracılık rolünün olmadığı belirlenmiştir. Mevcut çalışmada elde edilen bulgular, duygusal zekânın psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin basit ve doğrudan bir ilişkiyle açıklanamayacağını; bu etkinin, bireylerin mükemmeliyetçilik eğilimlerinin özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösteren, çok boyutlu ve karmaşık bir yapı ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of perfectionism in the relationship between emotional intelligence and psychological well-being. The sample of the study consists of a total of 500 adult individuals, including 119 (23.8%) males and 381 (76.2%) females, aged between 18 and 65. In the study, the Psychological Well-Being Scale, the Rotterdam Emotional Intelligence Scale (REIS), and the Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS) were used. Descriptive statistics and Pearson correlation analysis were employed in the analysis of the data. Structural equation modeling (SEM) was used to test the research hypotheses. As a result of the correlation analysis, it was determined that emotional intelligence is positively and significantly related to perfectionism and psychological well-being. However, no significant relationship was found between perfectionism and psychological well-being. Furthermore, it was determined that the concern over mistakes, doubts about actions, parental criticism, and organization subdimensions of perfectionism mediated the relationship between emotional intelligence and psychological well-being, whereas the personal standards and parental expectations subdimensions did not have a mediating role. The findings of the present study indicate that the effect of emotional intelligence on psychological well-being cannot be explained by a simple and direct relationship; rather, this effect represents a multidimensional and complex structure that varies depending on the characteristics of individuals' perfectionism tendencies.