Oto kodlayıcı ve parçalı ağ yapılarına dayalı dikey federe öğrenme modelleri geliştirilmesi
Development of vertical federated learning models based on autoencoders and split network structures
- Tez No: 1019188
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yapay zekâ sistemlerinin sağlık ve finans gibi hassas veri içeren alanlarda kullanımının artması, KVKK ve GDPR gibi yasal düzenlemeler nedeniyle veri gizliliği ve güvenliği problemlerini beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, verilerin tek bir merkezde toplanmadan işlenmesini sağlayan ve özellikle verilerin kurumlar arasında özellik bazında bölündüğü senaryolara çözüm sunan Dikey Federe Öğrenme (VFL) mimarileri öne çıkmaktadır. Ancak bu mimarilerde; özellik temsillerinin yeterince güçlü olmaması, model optimizasyonunun karmaşıklığı ve ara katman temsillerinin paylaşımı sırasında oluşabilecek bilgi sızıntısı riskleri gibi temel zorluklar bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, dikey federe öğrenme mimarisinin temsil öğrenme kapasitesini artırılması ve gizlilikten ödün vermeden yapay zekâ eğitimi yapılması amacıyla parçalı öğrenme ile otokodlayıcı tabanlı temsil öğrenme mekanizmalarını birleştiren hibrit mimariler önerilmiştir. Önerilen bu mimariler, farklı veri setleri ve farklı istemci sayıları altında gerçekleştirilen deneyler ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, otokodlayıcı tabanlı oluşturulan mimarilerin görüntü veri setleri için daha anlamlı ve sıkıştırılmış temsil uzayları oluşturduğunu, bu sayede klasik parçalı dikey federe öğrenme (VFL Split) mimarisinden daha başarılı sonuçlar elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increasing use of artificial intelligence systems in domains involving sensitive data, such as healthcare and finance, brings along concerns regarding data privacy and security due to legal regulations such as KVKK and GDPR. In this context, Vertical Federated Learning (VFL) architectures, which enable data to be processed without being centralized and provide solutions particularly for scenarios where data is partitioned across institutions on a feature basis, have emerged as a prominent approach. However, there are several fundamental challenges in these architectures, such as insufficiently expressive feature representations, the complexity of model optimization, and the risk of information leakage during the sharing of intermediate representations. In this thesis, hybrid architectures that combine split learning with autoencoder-based representation learning mechanisms are proposed in order to enhance the representation learning capacity of vertical federated learning architectures and to enable artificial intelligence training without compromising data privacy. The proposed architectures are evaluated through experiments conducted on different datasets and under varying numbers of clients. The obtained results demonstrate that the autoencoder-based architectures produce more meaningful and compact representation spaces for image datasets, thereby achieving better performance compared to the classical split-based Vertical Federated Learning (VFL Split) architecture.