Kamera önü üretim koşullarında role yaklaşım biçimlerinin incelenmesi
An analysis of approaches to role construction under on-camera production conditions
- Tez No: 1019240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Film ve Drama Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kamera önü üretim koşullarında oyuncunun role yaklaşım biçimlerini kuramsal ve pratik düzlemde incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel oyunculuk pedagojisinin büyük ölçüde sahne merkezli bir perspektife dayanması, kamera önü oyunculuğun özgül estetik ve teknik gerekliliklerinin yeterince sistematik biçimde ele alınamamasına neden olmaktadır. Bu durum, oyuncuların sahneye özgü performatif alışkanlıklarını kamera karşısında doğrudan sürdürmeye çalışmalarına ve dolayısıyla performansın inandırıcılığını zedeleyen sorunlarla karşılaşmalarına yol açmaktadır. Çalışma, kamera önü oyunculuğunun üretim koşullarını belirleyen zaman kısıtları, parçalı çekim yapısı, teknik müdahaleler ve çoklu dikkat gereksinimi gibi unsurları analiz ederek, sahne ve ekran oyunculuğu arasındaki yapısal farklılıkları ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, oyuncunun performansını yalnızca ölçeksel bir küçültme üzerinden değil, algı, dikkat ve ifade ekonomisinin yeniden örgütlenmesi üzerinden kurması gerektiği ileri sürülmektedir. Tez kapsamında, Stanislavski, Meisner ve Strasberg gibi sahne merkezli oyunculuk kuramlarının kamera önü pratiğindeki karşılıkları tartışılmakta, bu kuramların doğrudan aktarımından ziyade dönüşümsel bir yaklaşımla yeniden yorumlanmasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Ayrıca sektör gereksinimleri, hız, ön hazırlık süreçleri ve bireysel yatkınlıklar doğrultusunda oyuncunun geliştirebileceği yöntemsel araçlar ele alınmaktadır. Bu çalışma, kamera önü oyunculuğun bağımsız bir disiplin olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve alana özgü bütünlüklü bir pedagojik çerçevenin oluşturulmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine approaches to role preparation under on-camera production conditions from both theoretical and practical perspectives. The dominance of stage-oriented acting pedagogy has led to a lack of systematic engagement with the specific aesthetic and technical demands of on-camera acting. Consequently, actors often attempt to transfer stage-based performative habits directly to the screen, resulting in issues that undermine the credibility of performance. The study analyzes key components of on-camera production, including time constraints, non-linear shooting structures, technical interventions, and the requirement of split attention, to delineate the structural differences between stage and screen acting. In this context, it is argued that performance in front of the camera should not be understood merely as a reduction in scale, but rather as a reorganization of perception, attention, and expressive economy. Within this framework, the thesis discusses how major stage-based acting methodologies—such as those developed by Stanislavski, Meisner, and Strasberg—operate within on-camera practice, emphasizing the necessity of their transformation rather than direct application. Furthermore, it explores methodological tools that actors can develop in relation to industry demands, time constraints, preparatory processes, and individual predispositions. This study argues for the recognition of on-camera acting as an autonomous discipline and underscores the importance of establishing a comprehensive pedagogical framework specific to this field.