Experimental and numerical analysis of the thermoelectric cooling of photovoltaic panels
Fotovoltaik panellerin termoelektrik ile soğutulmasının deneysel ve sayısal analizi
- Tez No: 815944
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Elektrik enerjisi üretimi, her biri kendine özgü özelliklere ve çevresel etkiye sahip farklı kaynakları içerir. Ancak elektrik enerjisi üretim kaynaklarına hâkim olan kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardır. Enerji üretim istasyonları (termik istasyonlar) bu tür yakıtları bollukları ve ucuz çıkarmaları nedeniyle yakmakta, bu da termik istasyonların yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Ancak yakılan gazların emisyonları iklim üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Son istatistiklere göre dünya genelinde elektriksiz yaşayan insan sayısı 2022 yılında yaklaşık 775 milyona ulaşmıştır. Temiz ve daha sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçiş için küresel bir baskı vardır. Güneşin potansiyel enerjisi çok büyük olduğu için en önemli yenilenebilir enerji kaynağı güneştir. Ancak bu sınırsız güneş enerjisi kaynağına rağmen, fotovoltaik panelin sınırlı verimliliği nedeniyle üretim zordur. Piyasada bulunan çoğu güneş pilinin en iyi dönüşüm verimliliği %10 ile %20 arasındadır. Fotovoltaik sistemlerin işleyişini ve bunlardan üretilen gücü etkileyen birkaç faktör vardır. Örneğin güneş radyasyonu, sıcaklık, toz ve gölgeler, ünite yüzey sıcaklığı, rüzgâr hızı, nem, montaj yüksekliği vb. üretim, bunlardan en önemlisi güneş panellerinin sıcaklığının istenmeyen güneş ışınlarının ısıya dönüştürülmesi nedeniyle düşürülmesi ve bu da panellerin gizli ısısının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, hücrelerin sıcaklığını ve performansını korumak için güneş panellerinin soğutulması gerekir. Güneş panelleri sıcaklıkla ters orantılıdır; sıcaklık arttıkça güneş pillerinin verimi düşer. İki tür soğutma sistemi vardır: aktif soğutma ve pasif soğutma, aktif soğutma, genellikle fan veya pompa gücünün kullanılmasını gerektiren hava veya su gibi bir soğutma malzemesinin kullanılmasını gerektirir. Pasif soğutma, güneş panellerini soğutmak için özel bir enerji gerektirmez. Pasif soğutmanın üç ana kategorisi iletken soğutma, su soğutma ve hava soğutmadır. Doğal konveksiyonla soğutmayı desteklemek için ısı borusu, lavabo veya ısı eşanjörü gibi ek soğutma bileşenleri kullanılabilir. İmalat kolaylığı ve düşük maliyeti nedeniyle pasif soğutma yöntemleri, güneş paneli hücrelerinin sıcaklığını düşürmede başarılıdır. Güneş paneli hücrelerini soğutmanın bazı yolları şunlardır: Hava soğutma, güneş paneli sıcaklığı 40°C'nin altında tutulabildiğinden, güneş paneli hücrelerinde en yaygın soğutma teknolojisi olan doğal konveksiyondur. Su soğutma sistemi: Su, güneş paneli hücreleri için etkili bir soğutucudur ve bunlar, zorla su akışıyla güneş paneli hücrelerini soğutan, su ile soğutmanın en önemli üç türüdür. Bu sistem bir pompaya bağlıdır ve su ısıyı emmek ve dağıtmak amacıyla güneş panelleri ile doğrudan temas halinde olan boru veya kanallardan akar. İkinci tip güneş panellerinin su dolu leğenlere daldırılması, üçüncü tip ise güneş panellerinin püskürtülerek soğutulmasıdır. İki yöntem vardır: darbeli su sisi ve sürekli sprey soğutma. Bu ikili sistem, güneş paneli hücrelerinin önündeki fıskiyelerden su püskürtmeyle ilgili pompa ve boruları kullanır. Faz ileten PCM, sıcaklık kararlılığı sağlayan termal enerjiyi depolama yeteneğine sahip malzemelerdir. Faz Değiştiren Malzemeler (PCM), sıcaklıkta önemli bir değişiklik olmaksızın bir faz değişimi (erime veya katılaşma gibi) sırasında büyük miktarlarda termal enerjiyi emebilen ve salabilen malzemelerdir. Güneş paneli hücrelerini soğutmak için kullanılabilir. Isı borularıyla soğutma: Bir dizi gelişmiş mikro ısı borusu kullanılır. Isı boruları, bakır veya alüminyum gibi ısıl iletkenliği yüksek bir malzemeden yapılmalıdır. Soğutucu ve ısı eşanjörü ile soğutma: Bir ısı eşanjörü kullanılarak PV panellerini soğutmak için hücre sıcaklığı 26 °C düşürülmüştür. Soğutmasız fotovoltaik sistemin performansı ile karşılaştırıldığında, enerji üretimindeki en büyük yüzdelik artış %35,5 olurken, dönüşüm verimliliğindeki maksimum artış yüzdesi %36,1'dir. Güneş paneli hücrelerinin arkasında bulunan kanatçıktı soğutucu, pasif bir soğutma sistemi görevi görerek güneş paneli hücrelerinin verimini arttırır. Isıyı emmek ve güneş paneli hücrelerinin performansını artırmak için yüksek sıcaklıklı hava koşullarında ısı eşanjörleri veya ısı emiciler kullanılabilir. Radyant Gökyüzü veya Radyatif Soğutma ile Güneş Paneli Hücrelerini Soğutma Güneş pilleri için radyasyonla soğutma fikri son zamanlarda mühendislik ve malzeme bilimi endüstrilerinin dikkatini çekmiştir. Çünkü sonuçlar radyatif gökyüzü soğutmanın bir silikon hücrenin sıcaklığını 3,6 °C'dır oranında düşürebildiğini ortaya koymaktadır. Güneş pillerinin termal yönetiminde kullanımını gösteren. Güneş sistemlerinde ısıl akışkan ekstraksiyon yöntemlerinin kullanıldığı güneş paneli hücrelerinin nanoakışkanlar ile soğutulması, verimlerinin artırılmasında önemli bir etkendir. Nanoakışkanlar, fotovoltaik panelleri soğutmak için teknolojiler geliştirmek için kullanılabilir. Güneş paneli hücrelerinin buharlaşma yoluyla soğutulması: Suyun buharlaşmasının güneş panelini soğutmak için kullanıldığı yerde fotovoltaik panel soğutulur. Çalışmalara göre, hibrit PV evaporatif soğutma sistemi olmayan geleneksel PV panele kıyasla sistemin elektriksel ve termal performansında bir iyileşme vardır. Güneş Paneli Hücrelerini Spektrum Filtresi ile Soğutma Bir spektrum filtresi, güneş paneli hücrelerinin soğumasına katkıda bulunan belirli dalga boylarındaki ışığı yansıtarak veya ileterek güneş pillerini pasif olarak soğutabilir. Peltier cihazına güvenerek güneş paneli hücrelerini elektro termal etki ile soğutmanın iki yöntemi vardır. Birincisi, Peltier cihazına elektrik göndererek Peltier fenomenine güvenmektir; bu cihazın bir tarafının çok soğuk ve bir tarafının çok sıcak olduğu iki yüzeyi arasında bir sıcaklık farkına yol açar. Soğuk tarafından yararlanıp ve güneş panelinin arkasına yerleştirilir. Isı bir soğutucu aracılığıyla sıcak yüzey üzerinde dağıtılmalıdır. İkinci yöntem ise güneş panelinin arkasına bir Peltier cihazı yerleştirerek Seebeck etkisinden yararlanmaktır, bu da panelin arkasından ısının emilmesine yol açarak iki yüzey arasında sıcaklık farkına neden olur. Bu durumda, Seebeck etkisi güneş panellerinin hücrelerinden ısıyı emmek ve aralarındaki sıcaklık farkından elektrik üretmek için kullanıldığından hem cihaza elektrik üretecek hem de panelin sıcaklığını emmeye yardımcı olacaktır. Deneyimizdeki ana fikir güneş paneli hücrelerini bir Peltier cihazı ile soğutarak termoelektrik etkinin içinde yer alan Seebeck etkisi ve Peltier etkisinden faydalanmaktır. Termoelektrik etki, bir iletken veya yarı iletken malzeme boyunca sıcaklık gradyanının bir elektrik potansiyeli veya potansiyelde bir fark oluşturduğu ve bu farktan dolayı bir elektrik yükünün oluştuğu bir olgudur. Keşfedilen bilinen ilk termal etki, 1821'de keşfedilen Seebeck etkisidir. Bu etki, ısıyı doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren termoelektrik jeneratörlerin temelini oluşturur. Peltier etkisi daha sonra keşfedilmiştir. Peltier etkisi, Seebeck etkisinin tam tersidir. Bir elektrik akımı geçtiğinde, bir tarafın ısınmasına ve diğer tarafın soğumasına neden olan bir sıcaklık gradyanı oluşturulur. Peltier etkisi termoelektrik soğutucularda ve soğutma sistemlerinde kullanılır ve ondan sonra bu etki Seebeck etkisi ve Peltier etkisi ile doğrudan bağlantılı olduğu için Thompson etkisi keşfedilmiştir. Üretilen soğutma miktarı veya bu etkilerden üretilen elektrik, verimliliklerini artırmak için kullanılan malzemelere ve fiziksel özelliklerine bağlıdır. Termoelektrik soğutma, peltier etkisi ile soğutma sağlar. Doğru akım termokupl aracılığıyla gönderilir ve ısı bir bağlantı noktasında emilir ve diğerinde serbest bırakılır. Sonuç olarak, soğutma için kullanılabilecek iki çıkış arasında bir sıcaklık farkı ortaya çıkar. Soğutma verimliliği, termoelektrik soğutma sisteminin performans katsayısına bağlıdır ve COP ile ölçülür. Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü enerji laboratuvarında yaptığımız deneyde kullanılan materyaller; halojen lambalar, sıcaklık ölçer, ışık panelleri, veri kaydedici, hava akış ölçer, termal kamera, elektro termal cihaz (Peltier), soğutucu, enerji analizörü, dijital voltaj ölçer, bir hava kompresörü ve bir bilgisayardır. Deneyin amacı, güneş panelinin arkasına bağlanan bir Peltier cihazı vasıtasıyla güneş panelini soğutmak, burada cihaz güneş panelinin arkasından ısıyı emerek sıcaklığın düşmesine neden olacaktır. Güneş paneli böylece hem panelin verimini arttıracak hem de iki peltier yüzeyi arasındaki sıcaklık farkından yararlanılarak Seebeck etkisi ile elektrik üretilecektir. Fotovoltaik panelin yüzey sıcaklık dağılımını ölçmek için termal kamera ile görüntüler alınmış ve ortalama yüzey sıcaklığını ölçmek için termokupllar kullanılmıştır. Panelin arkasına beş termokupl yerleştirilmiştir. Panelde 500 kW kapasiteli beş halojen projektör kullanılmıştır. Gün ışığı ve halojen projektörler arasında büyük bir fark olduğunu göz önünde bulundurarak her bir lambanın çalışma gücü 216 volt ve 9,51 amperdir. Önceki araştırmalara göre, halojen lamba görünür spektrumda ışık yayar ve güneş ışığı ultraviyole ve kızılötesi ışınlar da dahil olmak üzere çok daha geniş bir ışık spektrumu içerir. Bu güneş ışığının daha güçlü olduğu ve halojen ışıktan daha fazla enerji içerdiği anlamına gelir ve güneş panellerinin ürettiği elektrik miktarında fark yaratabilir. Bu deney, Peltier 12706 güneş panellerinin soğutma etkisinin yanı sıra sıcaklık farklılıklarından dolayı Peltier'den elektrik üretme yeteneklerini araştırmak içindir. Deneysel çalışma şu şekildedir: İlk olarak sıcaklık farkında verimliliği artırmak için Peltier ile kanatçıklar arasına yerleştirilecek en iyi plakayı belirlemek için birkaç alüminyum plaka parçası test edilmiştir. En yüksek ısı dağılımını elde etmek için bu deney 40*40 mm boyutlarında ve 1, 1.5, 2, 3 ve 4 mm kalınlığında bir alüminyum parça üzerinde soğutuculu Peltier kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yaptığımız deneylerin sonuçlarına göre en iyi seçeneğin 3 ila 4 mm arasında olduğu görülmüştür. 3 mm kullanmamızın amacı 4 mm'lik bir tahtadan daha hafif olmasıdır. Bu da onu tekrar yapıştırmamızda kolaylık sağlamasıdır. Deneyler 15 dakika sürmüştür. Bu sonuçları diğer deneylerle karşılaştırmak için ilk deney soğutma kullanılmadan güneş paneli üzerinde yapılmıştır. 15 dakikada sıcaklık 79°C'ye ulaşmıştır. Daha sonra güneş paneli 54 Peltier ve 3 mm alüminyum levhalarla soğutularak fotovoltaik panelin sıcaklığı 15 dakikada 25°C'den 70°C'ye çıkarılmıştır. Sonuç olarak, bir peltier kullanıldığında sıcaklık değişiminin %10 olmasıdır. Güneş panelinin enerji verimliliğinde %6,89 artış olmuştur. Ancak soğutucu kullanılmadığı için daha azdır. Soğutucu kullanıldığında, fotovoltaik panelin sıcaklığı 15 dakikada 25°C'den 65°C'ye çıkmıştır. Peltier kullanıldığında ise sıcaklık değişimi yüzdesi %17,7'dir. Ve güneş panelinin enerji verimliliğinde %7,54'e çıkan bir artış vardır. Soğutucudan termal deşarj oranını artırmak için fotovoltaik panelin altına havalandırma eklenmesinin daha iyi olacağı kanaatine varılmıştır. Çalışma, ısı emici kanatçıklarına bakan deliklerle delikli bir plastik boru içerir. 2 m3/h hava debisi kullanıldığında, güneş panelinin sıcaklığı 15 dakikada 25 °C'den 64,5 °C'ye yükselmiş ve sıcaklık değişim miktarının yüzdesi %18,35, güneş panelinin enerji verimliliği ise %18,35 olmuştur. Paneller %8,1'e yükseldi. 3 m3/h'lik bir hava akışı kullanıldığında sonuç, fotovoltaik panelin sıcaklığının 15 dakikada 25 °C'den 64 °C'ye çıkması olmuştur. Bu da sıcaklık değişim miktarında %19'luk ve %8,9'luk bir artış olduğu görülmüştür. Güneş paneli enerji verimliliğinde % artış olmuştur. 4 m3/h hava debisi kullanıldığında, fotovoltaik panelin sıcaklığı 15 dakikada 25°C'den 63°C'ye çıkmakta ve sıcaklık değişim miktarının yüzdesi %20,25 olup, güneş panellerinin enerji verimliliği % 9,55'e çıkmıştır. 5 m3/h hava debisi kullanıldığında fotovoltaik panelin sıcaklığı 15 dakikada 25°C'den 62°C'ye çıkmakta ve sıcaklık değişim miktarının yüzdesi %21,5 olup, güneş panelinin enerji verimliliği% 10.25'e. 6 m3/h hava debisi kullanılarak fotovoltaik panelin sıcaklığı 25°C'den 60°C'ye 15 dakikada çıkmıştır. Sıcaklık değişim yüzdesi miktarı %24.05 olup, güneş panelinin enerji verimliliği %10,79'a yükselmektedir. Bu çalışmanın amacı, bir fotovoltaik (PV) panelin ortalama hücre sıcaklığını temsil eden, 6 m3/h hava akışına ve 1000 W/m2 ışınım düzeyine maruz kalan bir güneş paneli için deneysel ölçümler ile hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) analizi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Laboratuvar ortamında yapılan deneysel çalışmalarda 25 °C'lik bir plaka sıcaklığı ile başlatılan ve 15 dakikalık bir süre zarfında sistemin 61 °C'ye ulaşana kadar ki sıcaklık ilerlemesinin izlenmesini içermektedir. Deneysel analizler, ANSYS Fluent Transient Analysis'te kullanılan zaman adımıyla tutarlı bir zaman aralığı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler daha sonra iki analitik yaklaşım arasındaki uyumluluğu değerlendirmek için karşılaştırılmıştır. Güneş paneli, peltier cihazını, alüminyum levhayı ve soğutucuyu kapsayan kapsamlı bir 3D model geliştirmek için SolidWorks çizim programı kullanılmıştır. Peltier cihazının bu analizde yalnızca ısı akışı üretmek için özel olarak tasarlandığını ve ağ sayısının uygun ağ yoğunluğu ve kalitesini sağlayacak şekilde 174.315,8 olarak hesaplandığını belirtmek önemlidir. Hava kaynağına yakın yerlerde sıcaklık değişiminin daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Güneş paneli yüzeyinde ısının etkili bir şekilde dağıtımını gerçekleştirmek için ısı alıcılar kullanılmıştır. Deney sırasında güneş panelinin yüzeyindeki sıcaklık dağılımı hava akışına en yakın bölgede sıcaklık 300 K olarak ölçülürken, levhanın ucundaki sıcaklık 306 K olduğu gözlemlenmiş ve kaydedilmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen deneysel bulgular ile hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) analizinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırma yapıldığında önemli benzerliklerin olduğu görülmüştür. Hava akış hızının dağılımına baktığımızda ilk giriş anında iyi bir soğutma performansı gösterdiği ve sistem içerisinde ilerlediği sırada soğutma performansının düştüğü yapılan analiz çalışmaları sonucu gözlemlenmiş ve kaydedilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalardan elde edilen verilere bakıldığında analizden elde edilen sonuçlar ile somut deneysel gözlemler arasında çok az farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Sayısal analizi yapılan sistemin sıcaklık değeri 28,14 °C iken, deney ortamında elde edilen sıcaklık değeri 30 °C olarak gözlemlenmiştir. Gözlemlenen farklılık, idealleştirilmiş bir durumla karakterize edilen sayısal analizle, deney ortamındaki ortam şartlarına bağlanabilmektedir. Ampirik araştırma sırasında, ortam sıcaklığı, ortam basıncı ve diğer etkili faktörler gibi çeşitli değişkenler, deneysel sonuçlar üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkiler yapmış olabilir. Nihayetinde, deneysel ve analitik sonuçlar arasında gözlemlenen eşitsizlik kabul edilebilir düzeydedir. Önemli bir not, yaptığımız tüm deneylerde peltier cihazından elektrik üretmek için çıkış akımının çok düşük olmasıdır ve bunun aşağıdakiler dahil birçok nedeni vardır: Düşük verimlilik: Peltier cihazlarının nispeten düşük bir verimliliği vardır, bu da şu anlama gelir: termal enerjiden sadece küçük bir enerji miktarı elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Birden fazla cihaz seri bağlandığında, genel sistem verimliliği daha düşük olabilir ve bu da daha düşük bir akım değerine neden olur. Küçük boyut: Peltier 12706 nispeten küçük bir cihazdır, yani ısı alışverişi için sınırlı yüzey alanına sahiptir. Bu, cihazın iki tarafı arasında üretilebilecek akım miktarını sınırlayan düşük bir sıcaklık farkına neden olabilir. Ayrıca sıcaklık farkı: Peltier cihazı tarafından üretilen akım miktarı, cihazın iki tarafı arasındaki sıcaklık farkıyla orantılıdır; sıcaklık farkı küçükse, çıkış akımı da küçük olacaktır ve iç direnç yüksekse, Peltier cihazları nispeten yüksek bir iç dirence sahiptir; bu, seri bağlandığında çıkış akımında bir azalmaya neden olabilir; cihazlar seri bağlanırsa, devrenin toplam direnci artar, bu da genel olarak akım çıkışını sınırlayabilir. Bu deneyde, 12706 tipi Peltier cihazları, PV panellerini soğutmak için kullanışlıdır. Sistem içerisindeki soğutma işlemini ve elde edilecek olan elektrik üretimini artırmak için kullandığımız alüminyum levhanın 1 mm, 2 mm veya başka bir düşük kalınlığa sahip olması önerilmektedir. Isı transfer katsayısının daha yüksek olduğu malzemeler kullanılarak, sistem içerisinde gerçekleşen ısı transferi artırılabilir. Isı dağılımını veya ısı alıcıyı iyileştirmek Peltier cihazının verimliliği, soğutucunun verimliliğinden etkilenen cihazdaki sıcaklık farkına bağlıdır ve daha verimli bir soğutucu çalışarak sıcaklık farkını iyileştirmeye çalışır, bu da elektrik üretiminin artmasına neden olur. Diğer seçenekler arasında, ısıyı dışarı atmak için ısı emicilerin üzerine bir dizi fan yerleştirmek, daha büyük bir cihazın geliştirilebileceği ve akım üretimini artırma yeteneğinin geliştirilebileceği Peltier cihazının konfigürasyonunu iyileştirmek veya tandem hücreleri veya çoklu bağlantı hücreleri kullanmak yer alır. Tandem güneş pilleri, Peltier'in verimliliğini artıran güneş panelinin çıkış voltajını artırmak için kullanılabilir. Tandem güneş pilleri, güneş spektrumunun farklı kısımlarını absorbe edebilen farklı bant aralıklarına sahip çok katmanlı güneş pillerinden oluşur, bu da daha yüksek voltaj üretimine yol açar ve daha yüksek sonuçlar elde etmek için deneyi yüksek sıcaklıklar ve doğrudan güneş ışığı alan atmosferlerde gerçekleştirir ve Peltier cihazlarının hem seri hem de paralel konfigürasyonda bağlanması önerilmektedir. Bu, sistem içinde var olan direnç miktarını en aza indirilmek için elektrik akımının kapasite olarak en üst düzeye çıkarılması gerekmektedir. Peltierleri kendi içerisinde gruplandırıp, ardından giriş sırasına göre bağlantılarını yaptıktan sonra peltier bağlantılarını paralel olarak birleştirerek sistemin direnci düşürülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the experiment is to cool the solar panel through Peltier, which is pasted behind the solar panel, as well as to benefit from the difference in temperature between the two Peltier surfaces, which will generate electricity by taking advantage of the Seebeck effect. Photos were taken with a thermal camera to measure the surface temperature distribution of the photovoltaic panel and the thermocouples to be used for the average surface temperature measurement. The main goal of this experiment is to investigate the effect of cooling the solar panel by the Peltier 12706 as well as the ability to generate electricity from a Peltier due to the temperature difference. The cooling of heat sinks by air was also used. The duration of all the experiments was 15 minutes. The experiment on the solar panel was conducted without using cooling or a heat sink, with a heat sink and air flow of 2, 3, 4, 5, and 6 m3/h, respectively. The results were in the range where the percentage of temperature change was from 10% to 24.04%, and there was an increase in the power efficiency of the solar panel from 6.89% to 10.79%. A simulation was made by Ansys Fluent for the purpose of comparing practical and digital results. The result was close, considering the ideal conditions in the simulation. In this experiment, Peltier devices of type 12706 were useful for cooling a photovoltaic panel. He noticed that in this experiment, the amount of change in temperature in the photovoltaic panel is very good, and it is poss