Ceviz (juglans regia L.) yetiştiriciliği için uygun alanların belirlenmesinde coğrafi bilgi sitemleri ve çok kriterli karar analizinin kullanımı: ahlat (Bitlis) ilçesi örneği
Utilization of geographic information systems and multi-criteria decision analysis for determining optimal sites for walnut cultivation: A case study of ahlat district, Bitlis province
- Tez No: 1019325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BULUT SARĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Bitlis ilinin Ahlat ilçesini kapsayan yaklaşık 92.181,65 hektarlık bir alanda yürütülecektir. Araştırmanın temel amacı, tarımsal alan kullanımını optimize etmek adına ceviz (Juglans regia L.) yetiştiriciliği için en uygun alanları belirlemek ve ekonomik analizlerle test edilmiş model temelli bir yaklaşım geliştirmektir. Çalışma kapsamında öncelikle, araştırma alanının meteorolojik, topoğrafik ve toprak özellikleri ile altyapısal ve ekonomik faktörler gibi temel karakteristikleri analiz edilecektir. Ceviz yetiştiriciliği için uygun alanların belirlenmesinde, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), jeoistatistik yöntemler ve CBS destekli Çok Kriterli Karar Verme (C-ÇKKV) analizi, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ile entegre bir şekilde kullanılacaktır. Geliştirilecek model aracılığıyla arazi uygunluk değerlendirmelerinde ekonomik ve ekolojik boyutlar birlikte ele alınmıştır. Bu çalışmanın, ceviz yetiştiriciliği için yeni alanların belirlenmesine yönelik stratejik, fiziksel ve ekonomik planların oluşturulmasında karar alıcılar için değerli bir rehber olacağı ve sürdürülebilir tarımsal kalkınma açısından önemli bir kaynak teşkil edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on an area of approximately 92,181.65 hectares, encompassing the Ahlat district of Bitlis province. The primary aim of the study is to optimize agricultural land use by identifying the most suitable locations for walnut cultivation (Juglans regia L.) and developing a model-driven approach rigorously validated through economic analyses. The study will initially involve a comprehensive analysis of the core characteristics of the research area, including meteorological, topographical, and soil attributes, alongside infrastructural and economic factors. The identification of suitable zones for walnut cultivation will employ an integrated methodology, combining Geographic Information Systems (GIS), geostatistical techniques, and GIS-supported Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA), utilizing the Analytic Hierarchy Process (AHP). The proposed model will enable the simultaneous consideration of both economic and ecological dimensions in land suitability evaluations. This research is anticipated to provide a strategic and analytical framework for decision-makers in the development of targeted, physical, and economic plans aimed at expanding walnut cultivation areas. Moreover, it is expected to serve as a critical resource for advancing sustainable agricultural development and fostering long-term environmental and economic benefits.