Dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye yazmabecerileri, okuduğunu anlama düzeyleri veyazma tutumları arasındaki ilişkininincelenmesi
An investigation of the relationship among fourth-grade students' story writing skills, reading comprehension levels, and writing attitudes
  1. Tez No: 1019324
  2. Yazar: ŞEYDA OKCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK KAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerileri, okuduğunu anlama düzeyleri ve hikâye yazmaya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş olup çalışma grubunu 2024–2025 eğitim öğretim yılında Kastamonu il merkezindeki resmî ilkokullarda öğrenim gören 448 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okuduğunu Anlama Testi, Hikâye Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği ve Hikâye Yazma Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve bağımsız örneklemler t-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin hikâye yazma becerileri ile okuduğunu anlama düzeylerinin orta düzeyin üzerinde, hikâye yazmaya yönelik tutumlarının ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Rubrik sonuçları, öğrencilerin başlık ile içerik uyumu ve cümle dizilimi oluşturma becerilerinde daha başarılı olduklarını; ana düşünce belirleme, imla kullanımı ve sunum özelliklerinde ise gelişime ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, okuduğunu anlama ile hikâye yazma becerisi arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki; hikâye yazmaya yönelik tutum ile okuduğunu anlama ve hikâye yazma becerisi arasında ise negatif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin okuduğunu anlama ve hikâye yazma becerilerinde erkek öğrencilerden daha başarılı oldukları, hikâye yazmaya yönelik tutum puanlarının ise erkek öğrenciler lehine anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, okuma ve yazma becerilerinin birlikte desteklenmesi ve öğrencilerin yazmaya yönelik olumlu tutumlarını geliştirecek uygulamalara daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship among fourth-grade primary school students' story writing skills, reading comprehension levels, and attitudes toward story writing. The study was conducted using a correlational survey model. The study group consisted of 448 fourth-grade students enrolled in public primary schools in the city center of Kastamonu during the 2024–2025 academic year. Participants were selected through convenience sampling. Data were collected using the Reading Comprehension Test, the Attitude Scale Toward Story Writing, and the Story Writing Assessment Rubric. Descriptive statistics, Pearson product-moment correlation analysis, and independent samples t-tests were employed to analyze the data. The findings revealed that students' story writing skills and reading comprehension levels were above the moderate level, whereas their attitudes toward story writing were at a moderate level. Rubric results indicated that students performed better in creating coherence between the title and content and in organizing sentences. However, they needed improvement in identifying the main idea, using spelling and punctuation correctly, and presentation features. Correlation analyses showed a positive, low-level, and statistically significant relationship between reading comprehension and story writing skills. In contrast, attitudes toward story writing demonstrated negative, low-level, and significant relationships with both reading comprehension and story writing skills. Gender-based analyses indicated that female students outperformed male students in reading comprehension and story writing skills, whereas male students obtained significantly higher scores on attitudes toward story writing. In conclusion, the study found significant but low-level relationships among reading comprehension, story writing skills, and attitudes toward story writing. Based on these findings, it is recommended that reading and writing skills be supported in an integrated manner and that greater emphasis be placed on instructional practices designed to foster positive attitudes toward writing.