Kadıhan ve Haniyye'deki metodu
Kadıhan and his method in Haniyye
- Tez No: 101935
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu araştırmada, miladi XII. yy'da, Karahanlılaı döneminde, Maveraünnehr'de yaşamış büyük bir Hanefi hukukçusu olan Kadıhan'ın hayatı ve O'nun en önemli eseri olan Haniyye (Fetava-yı Kadıhan)'deki metodu incelenmiştir. Kadıhan, Hanefi hukukuyla ilgili eserlerinin yanında, İmam Muhammed'e ait Camiu's-Sağir, Camiu'l-Kebir, Ziyadat ile Hassaf in Edebu'l-Kadi'sini şerhetmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden ojuşmaktadır: Birinci bölümde Kadıhan'a kadar İslam hukuku'nun geçirdiği devreler ana hatlanyla ele alınmıştır. İkinci bölümde Kadıhan'ın hayatı, yaşadığı dönem ve çevre ele alınmış, Kadıhan'ın hayatı, ölümü, hocaları, yetişmesi, öğrencileri, eserleri, ilmî kişiliği, Karahanlılar Devleti ve dönemlerindeki ilmî, kültürel gelişmeler hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Haniyye' nin metodu incelenmiş, Haniyye' nin konulan, kaynaklan, sistematiği, üslubu, konulan işleyiş tarzı ile Kadıhan'ın ve llaniyyc'ııin İslam hukukundaki yeri hakkında bilgi verilmiştir. mKUMurr/ufOi mmu\
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the life of Kadihan, who was a great Manalı jurist living in the period of Karahan's in Transoxiana in Xll B.C., and the method of his most important work“Haniyye”is examined. Besides his works about I lanafi law he expounded about Imam Mohammed's“Camiu's-Sağir”,“Camiu'l-Kebir”,“Ziyadat”, and Hassaf s“Edebu'1-Kadı”. Our work consist of three main parts: In the first part, it is dealt with the fundamentals of the experienced period of the islamic law up to Kadihan. In the second part, it is dealt with the life, living period and environment of Kadihan and information is given about his life, death, hodjas, growing-up, students, works, scientific personality, and the scientific and cultural developments of the Karahan state and period. In the third part, the method of“Haniyye”is examined and information is given about the topics, sources, systematic-style, topic teaching style and the importance of Kadihan and“Haniyye”in the Islamic law.