43 numaralı Kastamonu Şeriyye Sicilinin transkripsiyonu ve belge özetleri (s. 132-271)
Transcription and document summaries of Kastamonu Şer'iyye Sicili number 43 (p.132-271)
  1. Tez No: 676499
  2. Yazar: MÜCAHİT GÜZELSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Kent tarihi çalışmalarında büyük bir öneme sahip olan Şer'iyye Sicillerinden yararlanılmadan, bir kentin tarihini tamamen ortaya çıkarmak mümkün değildir. Bundan dolayı yerel tarih araştırmalarında şer'iyye sicilleri en önemli ve ana kaynak olarak görürüz. Bu çalışmamda, 43 numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili esas alınarak, Kastamonu'nun idarî, hukukî, iktisadî ve demografik özellikleri ile sosyo-kültürel durumu hakkında bazı tespitlerde bulunulmaya çalışılmıştır. Sicilin içerisinde merkezden gönderilen fermanlar, berâtlar, buyruldular, mektuplar ve kadı tarafından kaydedilen ilâmlar ve çeşitli konuları içeren belgeler bulunmaktadır. Kastamonu'da karşılaşılan hukukî olaylar örneklerle daha anlaşılır hale getirilmeye çalışılmıştır. Sicilde verilen narh, gıda ve eşya fiyatları; miras ve tereke kayıtlarından, alım-satımı yapılan hayvan isimleri ile bu hayvanların fiyatları tespit edilmiştir. Sicilde geçen cami, mescit, vakıf, han, hamam, tekke, zâviye gibi sosyo-kültürel yapılar ile yine miras ve tereke kayıtlarından yola çıkarak Kastamonu'nun XVIII. yüzyılın ortalarındaki kültürel hayatı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tüm bunların yanında asayiş olayları kapsamında o dönemde meydana gelmiş olan eşkiyalık gibi olaylarında nasıl cereyan ettiğini, toplumu nasıl etkilediği ve bu olaylar karşısından yapılan yaptırımlar gibi konuları da bulmamız mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is not possible to reveal the whole history of a town without taking advantage of court records which have of great importance for the researches carried out regarding the history of city. For this reason, court records are the primary sources in terms of local history researches. In this study, some findings based on Kastamonu Court Record number 43 regarding administrative, judiciary, financial, demographic features and sociocultural life in Kastamonu were presented. The records include firmans, beraats, buyruldus, letters sent from the town centre together with court decrees registered by the qadi and huccets about various topics. As a result of the evaluation of the record, the names of districts, neighbourhoods, sub-districts and villages of these sub-districts and divans; and from the inheritance and estate records, the names of the household goods, clothing an ornaments, weapons and some other tools were obtained. Acts of law in Kastamonu were explained in detail with examples. From the narh stated in the records, the prices of food and properties; from the inheritance and estate records the names and prices of the animals purchased and sold were found. The cultural life in Kastamonu during the mid-18th century was presented based on such sociocultural constructions as mosques, masjids, foundations, inns, baths, tekkes and zaviyes and again presented based on the inheritance and estate records. Furthermore, within the scope of public security, banditry actions were mentioned in the study.