Tümörle ilişkili makrofaj hücrelerinin transkriptomik özelliklerinin incelenmesi
Examining the transcriptomic properties of tumor-associated macrophages
  1. Tez No: 1019380
  2. Yazar: DUYGU KEREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde akciğer kanseri tümör mikro çevresinde bulunan immün hücrelerinden makrofaj hücreleri ve alt türleri makine öğrenmesi modeli ve çeşitli analizler ile incelenmiştir. Akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tümör mikro çevresinde bulunan immün hücrelerinin çeşitleri ve konsantrasyonlarının tümör gelişimine ve hastalığın ilerlemesine etki ettiği çeşitli araştırmalarda ortaya konmuştur. Bu çalışmada ise makrofaj hücrelerinin ve alt türlerinin tümör mikro çevresindeki kompozisyonlarını ve etkilerini incelemeyi amaçladık. Bu amaç doğrultusunda scRNA-seq verileri üzerinden hem M0, M1 ve M2 makrofaj alt türlerini hem de LA-TAMs (Lipid-associated Tumor-associated Macrophages) ve RTM-TAMs (Tissue-Resident Tumor-associated Macrophages) gibi fonksiyonları bazında alt türlerine ayrılmış makrofaj alt türlerini inceledik. Analizlerde makine öğrenmesi modeli, kompozisyon analizleri ve diferansiyel gen ifadesi (DGE) analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, bazı makrofaj alt türlerinin kompozisyonunun tümör evreleri ile ilişkili olarak arttığı, bazılarının ise azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, macrophage cells and their subtypes, which are immune cells found in the tumor microenvironment of lung cancer, were investigated using machine learning models and various analyses. It has been demonstrated in several studies that the types and concentrations of immune cells present in the tumor microenvironment, particularly in lung cancer and other cancer types, influence tumor progression and disease advancement. This study aims to analyze the composition and effects of macrophage cells and their subtypes in the tumor microenvironment. To achieve this goal, we examined macrophage subtypes, including M0, M1, and M2 macrophages, as well as functional subtypes such as lipid-associated tumor-associated macrophages (LA-TAMs) and tissue-resident tumor-associated macrophages (RTM-TAMs), based on scRNA-seq data. Machine learning models, composition analyses, and differential gene expression (DGE) analysis were utilized in these analyses. The results revealed that the composition of certain macrophage subtypes increased proportionally with tumor stages, while others decreased.