Mammografi ve ultrasonografinin meme kanseri tanısında yeri
- Tez No: 229
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Meme Hastalıkları Polikliniğine başvuran histopatolojik tanılarından hareket ederek radyolojik tanı yön temleri retrospektif olarak incelendi. Hastaların kendilerini muayenelerinin tanıda fizik mua yene, Mammografi ve Ultrasonografinin bir başlangıcı olduğu sap tandı. Tanıya büyük katkısı nedeniyle hastamın kendini muayene yöntemlerinin öğretilmesi. ve toplumun kanser korkusuna kapılma dan eğitilmesi erken tanının ilk ve önemli aşamasını oluşturdu ğu kanısına varılmıştır. Çalışmamızı oluşturan 50 meme kanserli olgunun % 86 'sı Mammografik, % 32 'sine Ultrasonograf ik yöntemle malignite tanı sı konmuştur. Çalışmamızın diğer bir bölümünü oluşturan 25 benign meme tümörlü hastada Ultrasonografinin % 92, Mammograf inin ise %. 32- - oranında tanıya katkısı saptanmıştır. Malign kitlelerde Mammografik bulguların, benign kitle lerde ise ültrasonografik bulguların daha geçerli olduğu belirlen miştir. Bu iki yöntemin birbirine karşıt olarak değil, tamamla yıcı yöntem olarak kullanılması tanı oranının yükseleceğini gös termiştir. Memesinde tümör kitle olan bir olguda negatif Mammo grafi ve negatif Ultrasonografisi biyopsi yapılmasını geçiktir- memelidir. Bulunan sonuçlar kaynaklarla karşılaştırıldığında Ultra sonografinin çabuk uygulanabilirliği kolay, ekonomik ve nonin- vazif oluşu gibi üstünlükleri nedeniyle yakın gelecekte rutin tarama yöntemi olarak vurgulamak yerinde olur kanısındayız. Ancak hiçbir tanı yönteminin histopatolojik sonuçlar ka dar gerçeği yansıtmadığı bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We have retrospectively analyzed value of different raoiologic techniques on patients who seeked medical attention and had biopsies of Breast Diseases Clinic of Gülhane Military Medical Academy and Faculty of Medicine General Surgery Depart-. - ment. Breast self examination initiated doctor.' s physical examina tion, mammography and ultrasonographic studies. We have concluded that, because of its great contribution to diagnosis, education of the public and teaching of self examination techniques makes the first and most important step of early diagnosis. Out of 50 patients with breast concen mammography was positive on 86 % (14% false negative) and ultrasonography fas positive on 32 % (68% -false negative) potients. Out of 25 patients with benign breast disease Ultrasono graphy was positive on 92 % (8% false negative) and mammography false negative on 32 % (68% false negative) patients. Mammography was superior on malignant disease and Ultra sonography was better on benign diseases of the breast. However it should be re emphasized that none of the diagnostic techniques was as accurate as histopathologic diagnosis.