Reşat Nuri Güntekin'in hikayeleri üzerine bir inceleme
An analysis of Reşat Nuri Güntekin stories
  1. Tez No: 101954
  2. Yazar: OĞUZHAN KARABURGU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Cumhuriyet dönemi Türk yazarlarınla önde gelen isimlerinden biri olan Reşat Nuri Güntekin, bir çok türde yüze yakın eser vermiştir. Eser verdiği edebî türlerden biri de hikâyedir. Bu çalışma Reşat Nuri Güntekin' in yayınlanmış yedi hikâye kitabında yer alan 1 10 hikâyeyi kapsamaktadır. Çalışmamız, Giriş, Reşat Nuri Güntekin'in Hayatı, İnceleme, Reşat Nuri Güntekin'in Hikâyeleri ile İlgili Dokümanlar, Kaynakça ve İndeksten oluşmaktadır. Giriş bölümünde Reşat Nuri Güntekin'e kadarki Türk hikâyeciliğinin bir panoraması çizilmiştir. Ardından Reşat Nuri Güntekin'in hayatı hakkında bilgilere yer verilmiştir. İnceleme kısmında ise hikâyelerin tamamı ortak yapı, tema, zaman, mekân ve şahıs kadrosu bakımından incelenmiştir. Reşat Nuri Güntekin'in hikâyeleri ile ilgili dokümanların yer aldığı kısımda da Reşat Nuri Güntekin'in kitaplarına girmemiş hikâyelerinin bir dökümü verilerek bu hikâyelerden örnekler yayınlanmıştır. Çalışmamız boyunca faydalandığımız eserlerin tamamı kaynakça kısmında verilmiştir. İndeks ise şahıs, yer, eser, gazete ve dergi isimlerinden oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT As one of the most outstanding figures of Republic Period, Reşat Nuri Güntekin produced nearly 100 works in various genres, and the story is one of them. This study contains 1 10 stories published in his seven story books. And this study consists of Introduction, The Life of Reşat Nuri Güntekin, Analysis, Documents of Reşat Nuri Güntekin's Stories, Bibliography and Index. In introduction part, the panoramic view of Turkish storytelling up to Reşat Nuri Güntekin is drawn and then, information about the life of Reşat Nuri Güntekin is given. In Analysis, all of the stories are analysed in terms of common structure, theme, time, scene and characters. The next chapter including the documents of Reşat Nuri Güntekin's stories contains the examples and list of the stories which are not found in his books. Bibliography part includes the sources used throughout this study. And Index contains the names of the people, places, books, newspapers and magazines.