Cönkler üzerinde tetkik
A study on the conks originated from Sivas
- Tez No: 101953
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET Cönkler, yüzyıllar önce yaşamış olan Türk halk şairlerinin şiirlerinin bulunduğu edebî kaynaklardır. Bizlere geçmiş hakkında bilgiler sunduğu için kültürel açıdan önemi büyüktür. Biz de böyle önemli eserlerden beş tanesi üzerinde çalışma yaptık. Onları karanlıktan çıkarıp, insanlarımıza tanıtmayı ve edebiyatımıza katkıda bulunmayı hedefledik. Saym Doğan KAYA'nın kütüphanesinden aldığımız 15, 21, 22,23 ve 24 nolu cönkleri inceledik. Hepsi birbirinden değerli 79 âşığın 215 şiirinin yanında şairi belli olmayan 23 ayrı şiiri de Latin alfabesine çevirdik. Ayrıca hepsi bir şiir değerinde olan mânileri ve müfretleri de cönklerdeki sayfa numaralarıyla birlikte çalışmamıza yerleştirdik. Şairleri isimlerine, şiirleri de ayaklarına göre alfabetik olarak sıraladık. önsözde çalışmamız hakkında ayrıntılı bilgi verdikten sonra cönklerin tanıtımını yaptık. Çalışmamızın sonunda, özel isimler, yer ve şahıs isimlerim içeren dizin bulunmaktadır. Çalışmamız, şiirlerin, mânilerin ve mttfretlerin bulunduğu“Metinler”kısmıyla, ayrıntılı bilgilerin bulunduğu ilk kısımlar olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Şiirlerde yer alan, yöresel ağız özelliği gösteren kelimelerin anlamları“Sözlük”bölümündedir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Cönksare, a lot centruies had lived, be found turk people poet's literary sources. These are about the pass informations give me for the important. We studied then this important trace on the five piece. We take their then dark and we introduce people. We take 15, 21, 22,23 and 24 numbers Cönks then, Mr. Doğan KAYA's library and we examined. We transleted 79 lover's 215 poems with 23 latin alphabet too. Separately, we put in to place obstacles and müfrets at Cönks with page numbers. The poets according to names, and poems according to rhymes. We gave ingormation about our work after we described the conks. Our work was poems, obstacles and müfrets be found“text”part and informations be found part be at the point of two parts. At poems zone's which peceliarity words meaning put in the place at part of the“dictionary”X