Servet-i Fünun dergisi 1074 - 1118 sayılar; inceleme ve seçilmiş metinler
Servet-i Fünun periodical (1074 - 1118th issues) examining and selected texts
  1. Tez No: 101956
  2. Yazar: GAMZE AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 530
Özet
Bu tez, Servet-i Fünûn dergisinin 1074-1118. sayılarını içermektedir. Servet-i Fünûn dergisi Fecr-i Atî topluluğunun yayın aracıdır. Derginin incelediğimiz sayılan Fecr-i Âtî döneminin yaklaşık bir yılını kapsamaktadır. Bu çalışmayla edebiyatımızda Fecr-i Âtî diye anılan topluluğun edebî yönü, fâaliyetleri, eserleri gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalıştığımız metin, giriş, inceleme, tahlilî fihrist ve bugünkü harflere çevrilen seçilmiş metinlerden oluşmaktadır. Giriş kısmında dönemin sosyal, kültürel ve fikrî gelişmeleri, olayları hakkında genel bir değerlendirme yapılmış ve dergide yazı yazan yazarların dünya görüşleri, düşünce yapılan hakkında kendi yazdıklarından alıntılar yapılmıştır. İnceleme kısmında Servet-i Fünûn dergisindeki yazılardan hareketle Fecr-i Âtî yazarlarının faaliyetleri, edebî yönleri, edebi anlayıştan ve yazdıkları yazılar hakkında bilgi ve değerlendirmeler yapılmıştır. Tahlilî fihrist kısmında dergideki ve ekteki bütün yazılar, fotoğraflar, ilanlar, haberler konu özetleriyle künyelenerek fihrîstlenmiştir. Metinler kısmında edebiyatla ilgili yazılar ve başyazılar (yaklaşık 300 sayfa) bugünkü harflere çevrilmiştir. Bu çevirme işiyle o dönemde yazılan birçok edebî belge, ilgilenen araştırmacıların faydasına sunulmuştur. Çalışmamızın sonuna dizin konmuş, böylece tezden faydalanma kolaylığı sağlanmıştır. Bu çalışmayla, bugüne kadar çok geniş araştırmalar yapılmayan Fecr-i Âtî topluluğu hakkında birinci elden ve sağlıklı bilgilerin elde edilebileceği kanaatim taşıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the issues from 1074 to 1118 of Servet-i Funun magazine. Which was the publication of the Fecr-i Ati lheraxy group. The issues we have studied comprise almost a year period of magazine in this study it has been tried to expose the literary aspects, functions and works of literary group called Fecr-i Ati. Our study is composed; introduction, analytic table of contents and sellected up, dated texts. In the introduction part, the political there told and secral aspects as well an literary and cultural. Improvement of the era. Furthermore the literary figures having writings in the magazine have been stutied experiences and their thoughts through the original quatations written by them. In the study part the literary personalities and the understanding of the Fecr-i Ati writers have been analysed. In the anayltic table of contents all the writings, photographers, advertisemens, news have been indexed with the summary of the topics. In the texts so pages of literary writings and leading articles have been translated into today's Turkish. Thus a great number of literary documents written at that time pressented to those who are dealing with the subject. At the and of aur study there is an index part through which one an easily make use of the thesis. I hope it will be a useful reference about Fecr-i Ati literary group for those who are lack of information about the it.