Küçük Yamanlar tepesi örneğinde kent yakın çevresinde rekreasyon alanı düzenleme projesi
- Tez No: 280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLÇİN ASLANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
64 6 ÖZET Kentlerde yaşayan insanlar için açık alan rekreasyonu, bugün artık zorunlu bir gereksinim olmuştur. Hafta sonu açık havada, doğa ile başbaşa geçirip, fiziksel ve ruhsal açıdan dinlenmiş olan bireyin, çalışma hayatında ve diğer yşşamında daha başarılı ve mutlu olacağı kuşkusuzdur. Ancak bugün ülkemizin birçok kentinde olduğu gibi, İz mir'de de artan nüfusa paralel olarak yapı kitleleri çoğalmak ta, buna karşılık yeşil alan miktarı azalmaktadır. İzmir Kenti'nin yok denecek kadar az sayıdaki açık rek reasyon alanlarından biri de, kentin çok yakınında bulunan Küçük Yamanlar Tepesidir. Bu tepe mevcut potansiyeline rağmen bugünkü haliyle, çok sayıda kentlinin rekreasyon gereksinimine karşılık vermemektedir. Bu çalışmanın amacı, bu alanın çağdaş peyzaj mimarlığı ilkelerine uygun biçimde düzenlenerek bugünkü rekreati'f gerek sinmelere yeterince hizmet etmesi için öneriler getirmektir. Bu amaç doğrultusunda, önce planlamaya esas olmak üzere alanın genel analiz raporu hazırlanmıştır. Genel analiz rapo runa bağlı olarak alanın rekreasyonel planlamasına ilişkin öneriler getirilmiş, ayrıca alanın rekreasyonel kullanım öneri planı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMIARY Open space recreation has become a compulsary neccesity for the urban people. It is no doubt for the peojple, to become successfull and happy in their- business and life, if they spent their weekend at an open space with nature and relaxed physically and mentally. Same as most of our cities; Izmir is also getting less green areas and correspondingly increasing population and building crowds. İzmir is having very few, near to none, open space rec reation areas. One of the open space recreational area of İzmir is Küçük Yamanlar Hill, which is very near to İzmir. Today Küçük Yamanlar Hill is not serving to a great number of citiziens for recreational needs, instead of its existing po- tental energy. The aim of this study is to propose new recreational areas to serve recreational meeds of people* following the modern landscape architectural concepts. General analysis report had been preparad first, to erect the ^principals of planning. Recreational space planning pro posals had been given in accordance «ith the general analysis report, and a recreational area land use proposal plan is given.