Cilt kanserinin sınıflandırılmasında derin öğrenme modellerinin performanslarının karşılaştırılması
Comparative analysis of deep learning models for skin cancer classification
  1. Tez No: 1019610
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dermatology, Electrical and Electronics Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uluslararası Cilt Görüntüleme İş Birliği 2018 veri kümesi kullanılarak dermoskopik cilt lezyonlarının sınıflandırılmasında evrişimsel sinir ağları ve dönüştürücü mimarileri derin öğrenme modellerinin performanslarını karşılaştırmaktır. Çalışma kapsamında EfficientNetB4, ConvNeXt-Tiny, ViT-B16 ve Swin-T mimarileri değerlendirilmiştir. Veri kümesinden melanom, nevüs, bazal hücreli karsinom, iyi huylu deri lezyonları olmak üzere dört sınıf altında ele alınmıştır ve veriler eğitim, doğrulama ve test kümeleri olarak sırasıyla %70, %10 ve %20 oranında ayrılmıştır. Modellerin performanslarını karşılaştırmak amacıyla iki eğitim senaryosu gerçekleştirilmiştir. Buna göre, eğitim sürecinde sınıf dengesizliğinin etkisini azaltmak amacıyla Ağırlıklı Rastgele Örnekleme yaklaşımı kullanılmıştır. Model performanslarının değerlendirilmesinde doğruluk, duyarlılık, kesinlik ve Makro F1 skoru kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, ağırlıklı rastgele örnekleme tekniğinin özellikle azınlık sınıflarda model performansını artırdığını göstermiştir. ESA mimarileri arasında ConvNeXt-Tiny mimarisi %95,12 doğruluk ve %85,51 Makro F1 skoru ile daha başarılı sonuçlar elde ederken, dönüştürücü mimarileri arasında Swin-T mimarisi %97,54 doğruluk ve %91,08 Makro F1 skoru ile çalışmanın en başarılı modeli olmuştur. Eğitim eğrileri, karışıklık matrisleri ve alıcı işlem karakteristiği incelendiğinde Swin-T mimarisinin daha kararlı bir öğrenme davranışı sergilediği ve cilt kanseri sınıflarını daha başarılı şekilde ayırt edebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the performance of deep learning models, such as convolutional neural networks and transformer architectures, in the classification of dermoscopic skin lesions using the International Skin Imaging Collaboration 2018 dataset. Within the scope of the study, the EfficientNetB4, ConvNeXt-Tiny, ViT-B16, and Swin-T architectures were evaluated. The lesions in the dataset were categorized into four classes: melanoma, nevus, basal cell carcinoma, and benign skin lesions, and the data were split into training, validation, and test sets at ratios of 70%, 10%, and 20%, respectively. Two training scenarios were implemented to compare the models' performance. Accordingly, the Weighted Random Sampling approach was used during the training process to mitigate the impact of class imbalance. Accuracy, sensitivity, precision, and Macro F1 score were used to evaluate model performance. The experimental results demonstrated that the weighted random sampling technique improved model performance, particularly for minority classes. Among the ESA architectures, the ConvNeXt-Tiny architecture achieved more successful results with 95.12% accuracy and an 85.51% Macro F1 score, while among the transformer architectures, the Swin-T architecture emerged as the most successful model in this study with 97.54% accuracy and a 91.08% Macro F1 score. Upon examining the training curves, confusion matrices, and receiver operating characteristic (ROC) curves, it was observed that the Swin-T architecture exhibited more stable learning behavior and was able to distinguish skin cancer classes more effectively.