Bursa-karacabey sahil çamı (Pinus pinaster Ait.) endüstriyel plantasyonu gelişimine bonitet farklılığının etkisi
The effect of site index differences on the growth of industrial plantations of maritime pine (Pinus pinaster Ait.) in Bursa-Karacabey
- Tez No: 1019636
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel nüfus artışı ve endüstriyel gelişmeler, odun hammaddesi talebini artırarak doğal orman ekosistemleri üzerinde ciddi bir tahribat baskısı oluşturmuştur. Bu baskıyı hafifletmek amacıyla yönelinen hızlı gelişen türlerle endüstriyel plantasyon tesisleri, günümüzde dünya orman alanlarının yalnızca %7'sini oluşturmasına rağmen küresel yuvarlak odun üretiminin %46'sını karşılamaktadır. Türkiye'de de artan hammadde açığını kapatmak adına endüstriyel plantasyon çalışmalarına hız verilmiş; bu kapsamda yürütülen ağaçlandırmalarla 20 bin ha okaliptüs, 125 bin ha kavak ve 56 bin ha egzotik çam sahası tesis edilmiştir. Egzotik çam plantasyonlarının yaklaşık 54 bin ha gibi büyük bir kısmını ise sahil çamı (Pinus pinaster Ait.) oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında; hızlı gelişen bir tür olan sahil çamı plantasyonlarındaki bonitet sınıfı farklılıklarının, ağaç gelişimi üzerindeki etkileri çap, boy, hacim ve yıllık halka genişliği parametreleri üzerinden incelenmiştir. Araştırma sonucunda; II. ve III. sınıf bonitetler arasında çap değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, boy ve boy değerlerine bağlı tek ağaç hacim değerleri arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Ayrıca, 5 yıllık periyotlar halinde incelenen yıllık halka genişlikleri ile genel artım miktarlarında ve tepe taç genişliklerinde bonitet sınıfları arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Toprak analizleri doğrultusunda, her iki derinlik kademesinde de (0-15 cm ve 15-30 cm) tuzsuz ve kireçsiz bir toprak yapısı hakim olmakla birlikte; II. bonitette nötr, III. bonitette ise hafif asitli bir reaksiyon (pH) gözlenmiştir. Elde edilen tüm bu bulgular, bonitet faktörünün sahil çamı gelişim dinamikleri üzerinde doğrudan ve belirgin bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Global population growth and industrial developments have increased the demand for wood raw material, exerting a severe degradation pressure on natural forest ecosystems. Industrial plantation establishments utilizing fast-growing species to alleviate this pressure account for only 7% of the world's forest areas today, yet they meet 46% of the global roundwood production. In Turkey, industrial plantation efforts have been accelerated to close the rising raw material deficit; within this scope, 20 thousand ha of eucalyptus, 125 thousand ha of poplar, and 56 thousand ha of exotic pine sites have been afforested. Maritime pine (Pinus pinaster Ait.) constitutes a major portion of these exotic pine plantations, covering approximately 54 thousand ha. In this thesis study, the effects of site qualty (bonity) differences in fast-growing maritime pine plantations on tree growth were investigated through diameter, height, volume, and annual ring width parameters. The research results revealed that while no statistically significant difference was observed in diameter values between site classes II and III, significant differences were determined in height and individual tree volume values depending on height. Furthermore, significant differences were identified between site classes regarding annual ring widths analyzed in 5-year periods, general increment rates, and crown widths. Soil analyses indicated that a non-saline and lime-free soil structure prevailed at both depth levels (0-15 cm and 15-30 cm); however, a neutral reaction (pH) was observed in site qualty II, whereas a slightly acidic soil structure was detected in site qualty III. All these findings demonstrate that the site qualty factor has a direct and distinct impact on the growth dynamics of maritime pine.