Din İşleri Yüksek Kurulu'nun Oruca Dair Fetvalarının Fetva Usûlü Açısından İncelenmesi
Examination of the Fatwas of the Supreme Council of Religious Affairs on Fasting in Terms of Fatwa Procedure
  1. Tez No: 1019680
  2. Yazar: İLKNUR ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılacak çalışmada Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından oruç ile konularında verilen fetvaların fetva usulü açısından incelenmesi hedeflenmektedir. Bu, fetvaların hangi mezhep esasına göre verildiği ve söz konusu fetvanın esas alınan mezhebin fetva usulüne uygun olup olmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Oruç ile ilgili fetvaların, İslam hukuku çerçevesindeki yerini ve Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun bu konuda izlediği yaklaşımı belirleyerek evlilik konusundaki fetvaların toplumsal ve kültürel etkilerini değerlendirmeyi ve bu fetvaların birey ve toplum üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The aim of the study to be carried out is to examine the fatwas given by the Supreme Council of Religious Affairs on the subjects of fasting in terms of fatwa procedure. This will try to determine the basis of which sect the fatwas are given and whether the fatwa in question complies with the fatwa procedure of the sect on which it is based. It aims to evaluate the social and cultural effects of fatwas on marriage and to understand the effects of these fatwas on the individual and society by determining the place of fatwas regarding fasting within the framework of Islamic law and the approach followed by the Supreme Council of Religious Affairs on this issue.