Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun ticari hayatla ilgili bazı karar ve mütalaalarını fıkhi açıdan incelenmesi
To examining the islamic jurisprudence of some fiqh decisions and opiniosrelated to cmmercial life of dib Supreme Coincil of Religions Affairs
- Tez No: 603075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İNANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Kamu Yönetimi, Religion, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada DİB Din İşleri Yüksek Kurulu'nun ticari hayatla ilgili bazı karar ve mütalaaların fıkhi açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yardımlaşma usulüyle ev veya otomobil edinme sistemi, network marketing sistemi, gazlı içeceklerin alkollü içecek sayılıp-sayılmayacağı, sigorta, kadınların ticari faaliyeti, güncel ticari meseleler ilgili sorular ve cevapları, çek, senet gibi kıymetli kâğıtların bedelinde indirim yaparak gününden önce tahsili, kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde bir miktar fazlalık alınması, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bankanın yaptığı hizmet karşılığında işyeri sahiplerinden komisyon alması, kredi kartı ile altın satışı, kartla satış yapan bir esnafın, alacağını vadesi dolmadan alırsa bankanın para kesmesinin esnaf açısından sorumluluğu, başkasına ait olan markayı izinsiz kullanmak, bunun ticaretini yapmak, para kazanmak; bayanların kendi aralarında yaptıkları günde paraları dönüşümlü olarak almaları, şarap fabrikasına üzüm satmak; gabn-i fâhişle satılan bir maldan elde edilen kazanç, ticarette kâr haddi, bireysel emeklilik ve leasing finansal kiralama sistemi İftâ usulü bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examining the Islamic jurisprudence of some fiqh decisions and opinions related to commercial life of Dib Supreme Council of Religious Affairs. In this context home or automobile acquisitions system; network marketing system; whether carbonated beverages are considered alcoholic beverages or not; insurance; commercial activity of women; questions and answers on current business issues; collection of valuable papers such as checks and promissory notes before the day by discounting; a surplus in credit installments; receiving a commission from the owners of the workplace in return for the service rendered by the bank in credit card purchases; sale of gold with credit card; the responsibility of the bank to cut the money if a tradesman who sells by card gets his/her credit before the due date; unauthorized use of the trademark belonging to someone else, trading it, making money; women receive money alternately during their session; selling grapes to the wine factory; gain from a thing sold by extreme snow; rate of profit in trade; individual retirement; leasing financial leasing system has been evaluated terms of İftâ