Buğday üreticilerinin lisanslı depoculuk sistemine yönelik tercih ve davranışlarını etkileyen faktörler ile bunun sürdürülebilir üretim açısından analizi:Ankara ve Konya illeri araştırması
Factors affecting wheat producers preferences and behaviors towards warehousing receipt system and its analysis in terms of sustainable production: Ankara and Konya provinces research
  1. Tez No: 1019771
  2. Yazar: SERKAN BOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEHAT AVCI BİRSİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, buğday üreticilerinin lisanslı depoculuk sistemine (LİDES) yönelik tercih ve davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve bu sistemin sürdürülebilir üretim üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın birincil verileri, Ankara ili Polatlı ilçesi ile Konya ili Cihanbeyli ilçesinde faaliyet gösteren toplam 141 buğday üreticisi ile yüz yüze gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler oransal dağılımlar ve ki-kare analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, LİDES'i tercih eden üreticilerin ağırlıklı olarak orta yaş grubunda, deneyimli ve orta ölçekli işletmelerden oluştuğunu göstermektedir. Bu üreticilerin büyük çoğunluğunun ürünlerini lisanslı depolar aracılığıyla pazarladığı ve risk yönetimi kapsamında tarım sigortası kullanım oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık, LİDES'i tercih etmeyen üreticilerin daha çok tüccar aracılığıyla pazarlama yaptığı ve daha düşük üretim ölçeğine sahip olduğu belirlenmiştir. Ki-kare analiz sonuçları, üreticilerin tercih ve davranışlarının büyük ölçüde ekonomik faktörlere bağlı olduğunu göstermektedir. Özellikle üretim miktarı, arazi büyüklüğü ve risk unsurları ile bazı davranış farklılıkları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bir başka deyişle üreticilerin kararlarını ekonomik unsurlara göre verdiğini göstermektedir. Dolayısıyla veriler, LİDES'in yalnızca bir depolama sistemi olmadığını; üreticilere pazarlama kolaylığı, daha iyi fiyat ve riskleri yönetme olanağı sağlayarak tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, lisanslı depoculuk sisteminin yaygınlaştırılması, üreticilerin gelir istikrarının artırılması ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması açısından önemli bir politika aracı olarak değerlendirilmektedir. Son olarak, sistemin yaygınlaştırılabilmesi için üreticilerin bilgilendirilmesi, depolama altyapısının geliştirilmesi ve ürün senedi sisteminin finansman aracı olarak daha etkin kullanılmasının önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors influencing wheat producers' preferences and behaviors toward the Licensed Warehousing System (LWS) and to analyze its effects on sustainable production. The primary data of the study were obtained from face-to-face surveys conducted with a total of 141 wheat producers operating in the Polatlı district of Ankara and the Cihanbeyli district of Konya. The collected data were analyzed using proportional distributions and chi-square tests. The findings indicate that producers who prefer LWS are predominantly middle-aged, experienced, and operate medium-sized farms. A large proportion of these producers market their products through licensed warehouses and exhibit higher rates of agricultural insurance use as part of risk management. In contrast, producers who do not prefer LWS tend to market their products through traders and operate on a smaller production scale. The results of the chi-square analysis reveal that producers' preferences and behaviors are largely influenced by economic factors. Significant relationships were identified between production volume, land size, risk-related variables, and certain behavioral differences. In other words, producers tend to make decisions based on economic considerations. The findings demonstrate that LWS is not merely a storage system; it contributes to the sustainability of agricultural production by providing marketing flexibility, better pricing opportunities, and risk management advantages. In this context, the expansion of the licensed warehousing system is considered an important policy tool for enhancing income stability and ensuring sustainable agricultural production. Finally, the study highlights the importance of increasing producers' awareness, improving storage infrastructure, and promoting the more effective use of warehouse receipt systems as financial instruments to support the wider adoption of LWS.