Erzincan'daki AK Parti ve CHP seçmenlerinin uluslararası göç ve göçmen algıları üzerine bir araştırma
A study on the perceptions of Ak Party And CHP Voters in Erzincan regarding international migration and immigrants
- Tez No: 1019959
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Erzincan ili Merkez ilçesinde yaşayan AK Parti ve CHP seçmenlerinin göç ve göçmenlere yönelik algılarını nicel anket verileri ve nitel bulgular üzerinden inceleyen bu araştırmanın temel bulguları; göçmen algısının çok boyutlu, siyasal ve demografik faktörlerle şekillenen bir yapı sergilediği ve her iki parti seçmeninin de göçmenlere ve hükümetin göçmen politikalarına yönelik tutumlarının ağırlıklı olarak olumsuz yönde olduğu görülmektedir. Özellikle göçmenlere vatandaşlık verilmesi, yeni göçmen kabulü ve göçmenlerin topluma katkı sağladığına ilişkin ifadelerdeki düşük ortalamalar ve yüksek oranda olumsuz yanıtlar dikkat çekmektedir. Ekonomik ve sosyal temas boyutlarında ise her iki seçmen kitlesinde de daha ılımlı bir algı ortaya çıkmaktadır. Her iki parti katılımcılarının, göçmenlerin kalıcılığına ve toplumsal entegrasyonuna yönelik çekinceler taşıdığı; iş gücüne katkı, komşuluk ilişkileri ve kişisel deneyimlere ilişkin tutumlarının ise daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Göçmen algısının siyasi parti değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koyan araştırmamızın analizleri sonucunda hükümetin göç politikalarına ve yeni göçmen kabulüne büyük ölçüde olumsuz yaklaşmalarına rağmen, AK Parti seçmenlerinin göçmenlere yönelik ekonomik ve toplumsal değerlendirmelerinin CHP seçmenlerine kıyasla daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın, göçmenlere vatandaşlık verilmesi, sınır dışı edilmeleri, güvenlik ve suç algısı gibi konularda her iki parti seçmenlerinin de olumsuz tutumlar sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main findings of this study, which examines the perceptions of migration and migrants among AK Party and CHP supporters living in the central district of Erzincan through quantitative survey data and qualitative findings, indicate that perceptions of migrants constitute a multidimensional structure shaped by political and demographic factors, and that supporters of both parties generally hold negative attitudes toward migrants and the government's migration policies. In particular, the low mean scores and the high proportion of negative responses regarding granting citizenship to migrants, the admission of new migrants, and the contribution of migrants to society are noteworthy. In the dimensions of economic and social contact, however, a more moderate perception is observed among supporters of both parties. It was also found that participants from both parties have reservations about the permanence of migrants and their social integration, whereas their attitudes toward migrants' contribution to the labor force, neighborhood relations, and personal experiences are relatively more positive. The analyses of the study, which reveal that perceptions of migrants differ significantly according to political party affiliation, show that although AK Party supporters hold largely negative views toward the government's migration policies and the admission of new migrants, they evaluate the economic and social aspects of migrants more positively than CHP supporters. On the other hand, supporters of both parties display negative attitudes toward granting citizenship to migrants, their deportation, and issues related to security and crime.