Bir işletmede karbon ayak izinin hesaplanması ve azaltım senaryoları
Calculation and reduction scenarios of carbon footprint in a business
- Tez No: 1019960
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLA SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, otomotiv ve endüstriyel uygulamalara yönelik sızdırmazlık contası üreten, üç vardiya sistemiyle faaliyet gösteren ve yaklaşık 250 çalışanı bulunan bir fabrikanın kurumsal karbon ayak izi hesaplanmış ve emisyon azaltım senaryoları geliştirilmiştir. Sera gazı emisyonları, IPCC yöntemleri, GHG Protokolü kapsamları ve ISO 14064-1 standardı esas alınarak hesaplanmış; organizasyonel ve operasyonel sınırlar belirlenerek emisyonlar doğrudan (Scope 1) ve dolaylı (Scope 2 ve seçili Scope 3) emisyonlar şeklinde sınıflandırılmıştır. Hesaplama sonuçlarına göre işletmenin doğrudan emisyonları 155,32 tCO₂e, dolaylı emisyonları 6.100,93 tCO₂e olup toplam karbon ayak izi 6.256,24 tCO₂e olarak belirlenmiştir. Analizler, özellikle ürün kullanım ömrü sonu emisyonlarının toplam emisyonlar içinde önemli bir paya (%47,95) sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, karbon azaltım stratejilerinin yalnızca üretim süreçleriyle sınırlı kalmaması, ürün tasarımı ve yaşam döngüsü yönetimini de kapsaması gerektiğini göstermektedir. Çalışma, otomotiv sektörüne yönelik üretim yapan bir sanayi işletmesinde karbon ayak izi hesaplama sürecini ve bu kapsamda geliştirilebilecek uygulanabilir azaltım senaryolarını ortaya koyarak, sürdürülebilir üretim ve iklim politikalarına uyum süreçlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the corporate carbon footprint of a factory producing sealing gaskets for automotive and industrial applications, operating under a three-shift system and employing approximately 250 personnel, was calculated, and emission reduction scenarios were developed. Greenhouse gas emissions were calculated based on IPCC methodologies, the scopes defined by the GHG Protocol, and the ISO 14064-1 standard. Organizational and operational boundaries were determined, and emissions were classified as direct (Scope 1) and indirect (Scope 2 and selected Scope 3) emissions. According to the calculation results, the company's direct emissions amounted to 155.32 tCO₂e, while indirect emissions totaled 6,100.93 tCO₂e, resulting in a total carbon footprint of 6,256.24 tCO₂e. The analysis revealed that end-of-life emissions of products account for a significant share (47.95%) of total emissions. This finding indicates that carbon reduction strategies should not be limited solely to production processes but should also encompass product design and life cycle management. This study aims to contribute to sustainable production practices and alignment with climate policies by presenting the carbon footprint calculation process and feasible emission reduction scenarios that can be developed within an industrial enterprise manufacturing for the automotive sector.