Fantastik dijital oyunlarda ve filmlerde renk yoluyla dünya inşasının dungeons and dragons evreni üzerinden incelenmesi
Worldbuilding through color in fantasy digital games and films an analysis of the dungeons and dragons universe
- Tez No: 1020177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURTAZA TALHA ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı ve Yönetmenliği Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, Dungeons & Dragons evreninin transmedya yapısındaki renk kullanımını, iki güncel temsil olan Baldur's Gate 3 dijital oyunu ve Honor Among Thieves filmi üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, farklı mecralardaki bu iki yapımın renk aracılığıyla ortak bir görsel kimlik kurup kurmadığını belirlemektir. Veri toplamak amacıyla tez kapsamında Chromanator adlı özel bir araç geliştirilmiştir. Bu araç kullanılarak her iki yapıma ait baskın renk paletleri, görsel belirginlik ağırlıklı renk dağılımları ve parlaklık eğilimleri sahne düzeyinde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, yapımların birebir aynı renk paletlerini kopyalamadığını, ancak koyu tonlu zeminler, sıcak renk vurguları ve yüksek renk yoğunluğu gibi ortak estetik eğilimleri paylaştığını göstermektedir. Bu ortak görsel yapı, medyanın dinamiklerine göre farklı işlevler üstlenmektedir. Baldur's Gate 3'te renk, etkileşimli mekânın atmosferini kurmanın yanı sıra oyuncunun dikkatini yönlendiren işlevsel bir araç olarak çalışır. Honor Among Thieves filminde ise renk, ışık ve kompozisyonla bütünleşerek daha kontrollü bir sinematik anlatımın parçası haline gelir. Sonuç olarak tez, Dungeons & Dragons evreninde görsel sürekliliğin sabit bir paletin tekrarıyla değil, mecraların teknik ve anlatısal ihtiyaçlarına göre uyarlanan ortak renk eğilimleriyle sağlandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how color operates within the Dungeons & Dragons transmedia universe by comparing the digital game Baldur's Gate 3 and the film Honor Among Thieves. The primary goal is to determine if these distinct media formats establish a shared visual identity through color. To achieve this, a custom software tool named Chromanator was developed to extract quantitative data, including dominant color palettes, visual saliency-weighted palettes, and brightness trends, directly from the video materials. The findings reveal that while the two productions do not use identical color palettes, they share a core aesthetic logic. Both rely on dark tonal backgrounds heavily contrasted with warm accents and high color intensity. However, this shared aesthetic adapts to the specific needs of each medium. In Baldur's Gate 3, color functions interactively, building atmosphere while highlighting visually salient areas to guide player attention. Conversely, Honor Among Thieves integrates color into a controlled cinematic structure driven by lighting, composition, and dramatic emphasis. Ultimately, the study argues that visual continuity in transmedia world building does not require a rigid palette. Instead, it relies on recurring color tendencies that are adapted to the technical and narrative conditions of each medium.