The Deterioration of the Ottoman administration in the light of the Ottoman Russian war of 1768-1774
1768-1774 Osmanlı Rus savaşı ışığında Osmanlı idaresinin bozukluğu
  1. Tez No: 102025
  2. Yazar: METİN BEZİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İNALCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Sürekli zaferler ve ordularının yenilemiyeceklerine olan mutlak inançları Osmanlılar için devletlerinin gelenek ve kurumlarının mükemmelliği ve üstünlüğünü gösteren en önemli parametrelerdir. Osmanlı Devleti için çokça kullanılan Memalik-i Mahruse ismininde yansıttığı gibi Osmanlılar ülkelerinin İlahi güç tarafından korunduğuna inanıyorlardı. Osmalı ordularının almış olduğu seri yenilgiler ve Kırımın kaybından sonra Osmanlı devlet yapısında, önceliklede askeri yapıda bazı şeylerin değişmesi gerektiğini anladılar. Bu çalışmada 1768-1774 Osmanlı Rus Savaşında Osmanlıların yenilmesinin sebeblerini Osmanlı devletindeki bozulma ve çözülmenin göstergeleri olarak inceliyorum. Ayrıca Osmanlıların niçin fikirlerini değiştirdikleri ve onları reform yapmaya nelerin zorlamış olduğunu sorularının cevablannı arıyorum. Bu çalışmada savaşın sebeb ve sonuçlarının daha iyi anlaşılması için Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupanın siyasi, iktisadi ve askeri yapılan karşılaştırmalı olarak ayrıca incelenecektir. Osmanlı Rus Savaşındaki olayların detaylı bir incelemeside Osmanlı devlet yapısında hangi unsurların değişmesi gerektiğinin anlaşılması için özellikle önemlidir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Continuing victories and absolute belief in the invincibility of their armies are the most important parameters for the Ottomans proving the superiority and perfection of their state traditions and institutions. The Ottomans" believed in that their domains were divinely protected as it is reflected in the widely used title of Memalik-i Mahruse. After the serial defeats of the Ottoman armies and the Ottoman loss of the Crimea they understood that something must be changed in the structure of the Ottoman State, primarily in the military structure of the Empire. In this study I investigate the reasons of the Ottoman defeat in the Ottoman Russian War of 1768-1774 as the indicators of the corruption and deterioration in the Ottoman State system. I also seek for the answer of the questions why the Ottomans changed their mind and what force them to make reforms. In this study for a better understanding of the reasons and results of the war, political, economic and military situation of the Ottoman Empire and Europe is also examined comparatively. A detailed investigation on the state of affairs of the Ottoman Russian war is especially important to understand which elements of the Ottoman State system required changing. m