Akciğer kanserinin görüntülenmesine yönelik PD-L1 hedefli immuno-PET radyofarmasötiğinin geliştirilmesi ve preklinik değerlendirilmesi
Development and preclinical evaluation of a PD-L1 targeted immuno-PET radiopharmaceutical for imaging lung cancer
  1. Tez No: 1020281
  2. Yazar: GÖKHAN ŞAFAK ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE SARCAN BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Eczacılık ve Farmakoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte tüm kanser türleri arasında en yüksek insidans ve mortalite oranına sahip olan akciğer kanserinde, küçük hücreli dışı akciğer kanseri tüm olguların %85'ini oluşturmaktadır. Son yıllarda uygulanan kişiselleştirilmiş tıp yaklaşımlarında, PD- 1/PD-L1 yolağı immünoterapide devrim yaratmıştır. Mevcut klinik uygulamalardaki invaziv biyopsiler ve immünohistokimyasal boyama yöntemleri, tümör içi heterojeniteyi ve zamanla değişen PD-L1 dinamik ekspresyonunu yansıtmakta yetersiz kalmaktadır. Ayrıca konvansiyonel ¹⁸F-FDG PET görüntüleme ise sadece glukoz metabolizmasını göstermekte, moleküler düzeyde immün kontrol noktası bilgisi sunamamaktadır. Bu sınırlılıkları aşmak adına, hızlı kan temizleme kinetiği ve yüksek doku geçirgenliği sunan küçük peptit bazlı vektörler ile non-invaziv, gerçek zamanlı ve kantitatif PET görüntüleme ajanlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, PD-L1'e yüksek afinite gösteren 14 amino asitlik WL12 peptidinin, siklotron bağımlılığını azaltan ⁶⁸Ga radyonüklidi ile radyoişaretlenmesi ve preklinik karakterizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında WL12 peptiti ile DOTAGA-anhidrit konjugasyonu %96 kimyasal saflık oranında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen konjugat, 68 Ga radyonüklidi ile pH 4'te radyoişaretlenmesinin optimum sentez koşulları belirlenmiştir. Belirlenen optimum koşullarda %100 radyokimyasal saflık ve %24 radyokimyasal verim değerleri elde edilmiştir. Stabilite testleri kapsamında 68 Ga-WL12'nin 3 saatlik inkübasyon süresi sonunda fare serumunda %63, %0,9 izotonik serum fizyolojikte %80 oranında stabil kaldığı belirlenmiştir. 68 Ga-WL12'nin pH 7,4'te logD değeri -0,86 olarak hesaplanmış ve hidrofilik karakterde bir radyofarmasötik olduğu tespit edilmiştir. IFN-γ ile indüklenmiş A549 ve bazal DMS114 hücre hatlarıyla yapılan bağlanma deneylerinde beklenen düzeyde özgül hücre bağlanması gösterilememiştir. WL12 peptidinin A549 ve DMS114 hücrelerine sitotoksik etki göstermediği MTT testiyle hücre canlılığı deneyinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer, which has the highest incidence and mortality rate among all cancer types globally, accounts for 85% of all cases of non-small cell lung cancer. In recent years, personalized medicine approaches have revolutionized immunotherapy using the PD-1/PD-L1 pathway. Current clinical applications of invasive biopsies and immunohistochemical staining methods are insufficient to reflect intratumor heterogeneity and the dynamic expression of PD-L1 that changes over time. Furthermore, conventional ¹⁸F-FDG PET imaging only shows glucose metabolism and cannot provide information on immune checkpoints at the molecular level. To overcome these limitations, the development of non-invasive, real-time, and quantitative PET imaging agents using small peptide-based vectors that offer rapid blood purification kinetics and high tissue permeability is of great importance. This study aimed to radiolabel and preclinically characterize the 14-amino acid WL12 peptide, which exhibits high affinity for PD-L1, using ⁶⁸Ga radionuclide, which reduces cyclotron dependence. In this thesis, conjugation of WL12 peptide with DOTAGA anhydride was performed at a chemical purity rate of 96%. The optimum synthesis conditions for radiolabeling the obtained conjugate with ⁶⁸Ga radionuclide at pH 4 were determined. Under the determined optimum conditions, 100% radiochemical purity and 24% radiochemical yield were obtained. In stability tests, 68Ga-WL12 was found to be 63% stable in mouse serum and 80% stable in 0.9% isotonic saline after a 3-hour incubation period. The logD value of 68Ga-WL12 was calculated as -0.86 at pH 7.4, indicating it is a hydrophilic radiopharmaceutical. Binding experiments with IFN-γ-induced A549 and basal DMS114 cell lines did not demonstrate the expected level of specific cell binding. Cell viability experiments using the MTT test showed that the WL12 peptide did not exhibit cytotoxic effects on A549 and DMS114 cells.