Kronik obstrüktif akciğer hastalıklı ve normal erkeklerde tek solukta zorlu ekspirasyon akım-volüm değerlerinin karşılaştırılması ve bu değerlere sigara içmenin etkisi
- Tez No: 2411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada 33 sağlıklı erkek ve 29 KOAH İz has tada tek solukta zorlu ekspirasyon akım-volüm değerleri (FEMF, FVC, FEVQ 5» FEV-^ FEVy % FEV^ PEF, MVV, FEF % 25, FEF % 50, FEF % 75) ne sigara içme ve yaşın etki leri araştırıldı. 1. KOAH lı hasta grubunda sigara içen ve içmeyen kişilerin bütün akım-volüm ortalama değerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. 2. Kontrol grubundaki sigara içmeyen bireylerin FEMF, FEV0 5, FEV1, PEF, FEF % 25, FEF % 50 ve FEF % 75 ortalama değerleri kontrol grubunun sigara içen bireylerinin ortalama değerlerinden önemli derecede yüksek bulundu. Fakat kontrol grubundaki sigara içen ve içmeyen bireylerin FVC, FEV^, % FEV-^ ve MVV ortalama- 75 - değerleri arasında önemli farklılık bulunmadı. 3" Kontrol grubunda sigara içen kişilerde PEMP, PEVQ 5, FEVp % PEVX, MW, PEF, FEE % 25, PEP % 50 or talama değerlerinin KOAH lı hasta grubundaki sigara içen ve içmeyen alt gruplarının ortalama değerlerin den önemli derecede yüksek olduğu saptandı. Buna kar şılık kontrol grubunda sigara içen kişilerin PVC, PET-, ve PEP % 75 ortalamalarının KOAH lı hasta gru bundaki sigara içen ve içmeyen alt grupların ortalama değerlerinden anlamsız derecede yüksek olduğu bulundu. 4. Kontrol grubundaki sigara içmeyen bireylerin bütün akım-volüm değerleri KOAH lı hasta grubundaki sigara içen ve içmeyen alt grupların ortalama değerle rinden önemli derecede yüksek olduğu saptandı. 5. Kontrol ve KOAH lı hasta grubunda yaş ile akım-volüm ortalama değerleri arasında negatif ve önem li düzeyde korelasyon görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of cigarette smoking and age on x'orced expiratory flow volume values; for ced midexpiratory flow (PEMP), forced vital capacity (FVC), timed forced expiratory volumes (PEVq r, FEVn, FEV-), forced expiratory volume, the percentage (jj'EV^ %), peak expiratory flow (PEF), maximum voluntary ven tilation (MW), the flows after 25 %, 50 % or 75 % of the FVC (FEF 25 %, FEF 50 %, FEF 75 %) were stu died in 33 healthy males and in 29 male patients with chronic obstructive lung disease (GOLD). 1» The flow- volume values did not show signifi cant differences between the smoker and non-smoker patients. 2. The mean values of FEMü', FEVQ,-, FEV]L, PEF,- 77 - PEP 25 %, PEP 50 %, PEP 75 % were considerably higher in the non-smokers when compared to the smokers of the control group, but PVC, PEV-, PEV1 % and MVV valu es were not significant in the same groups. 3" There was an increase in the mean values of PEMF, PEV0 5, PEVX, PEV-l %, MVV, PEP, PEP 25 %, PEP 50 %, obtained from the smokers of control group when com pared to the smokers and non-smokers of COLD. Howewer, the increase was not statistically significant when the mean values of PVC, FEV3 and PEP 75 % of the three groups were compared.. 4. When the flow-volume values of the non smokers of control group, and of the non-smokers and smokers of COLD were compared, then was a clear rise in the flow volume. 5. With the increased age, there was a negative correlation in terms of flow-volume results of the control and COLD groups.