A decision-making framework for emergency assembly area selection and volunteer assignment optimization
Acil toplanma alanı seçimi ve gönüllü ataması optimizasyonu için karar alma çerçevesi
  1. Tez No: 1020348
  2. Yazar: ÜMİT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN METE, PROF. DR. MUHAMMET GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
Özet
Gönüllüler, çeşitli sektörlerdeki birçok kuruluş için hayati öneme sahiptir. Bu kuruluşlar, yürüttüğü faaliyetlere göre gönüllüleri seçerler. Hatalı görev dağılımı, gönüllü kaybına ve kuruluş faaliyetlerinin aksamasına yol açabilir. Bu tezde, görev atamasını iyileştirmek için kriter ağırlıklandırma (AHP, BWM) ve çok kriterli sınıflama (TOPSIS ve ORESTE Sınıflaması) yöntemlerini kullanarak arama ve kurtarma gönüllülerini ve gönüllü müdahale merkezlerini sınıflandırmaya odaklanmaktadır. Daha sonra, sınıflandırılmış gönüllü grubu için iki aşamalı bir model geliştirilmiştir: İlk olarak, nüfus yoğunluğunu dikkate alarak ve erişilebilir afet toplanma alanlarından, P-medyan problemi kullanılarak gönüllü müdahale merkezlerinin optimal sayısı belirlenmiştir. Daha sonra, geliştirilen karma tamsayı programlama modeli, deneyimli gönüllülerin kritik pozisyonlara atanmasını önceliklendirilmiştir. Modelin esnek talepleri karşılama yeteneği, uygulama aşamasında farklı afet senaryolarından yararlanılarak incelenmiştir. GAMS/CPLEX kullanılarak çözülen model sonuçları, yüksek talep senaryolarında gönüllü eksikliğinin bölgesel aciliyete göre değiştiğini ve modelin aciliyet önceliğine göre atama yaptığını, acil olmayan bölgelerde ise en deneyimli gönüllülere öncelik verildiğini göstermektedir. Bu tez, modelin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmiş ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Volunteers are vital for many organizations across various sectors. These organizations select volunteers based on specific criteria to ensure suitability. Incorrect selection can lead to volunteer loss and disruption of organizational activities. This thesis focused on classifying search and rescue volunteers and volunteer response center using criterion weighting (BWM) and multi-criteria ranking (TOPSIS and ORESTE Ranking) methods to improve task assignment. Then, A two-stage model was developed for these groups: First, the optimal number of volunteer response centers were determined using the P-median problem, considering population density and selecting from accessible disaster assembly areas. Second, a mixed integer programming model prioritized the assignment of experienced volunteers to critical positions. The model's ability to meet flexible demands were examined by leveraging different disaster scenarios for the implementation phase. The model results, solved using GAMS/CPLEX, show that in high-demand scenarios, the volunteer shortage varies according to the regional urgency, and the model assigned based on urgency priority, while in non-emergency areas, the most experienced volunteers were prioritized. This thesis evaluated the model's strengths and weaknesses and suggest directions for future research.