Cumhuriyetten günümüze Elazığ basını
Press in Elazığ from the establifhment of republic of Turkey up to today
- Tez No: 102035
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGÜNÖZ AKÇORA, Y.DOÇ.DR. RAHMİ DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, İletişim Bilimleri, History, Communication Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ÖZET 120 yıllık bir geçmişe sahip olan Elazığ'daki basın hayatını incelediğimizde, özellikle Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren birçok dergi, gazete ve süreli yayın ile karşılaşırız. Bu yayınların bazıları şimdiye kadar yayın hayatını sürdürmeyi başarmışlardır. İncelediğimiz ve yayın hayatına devam eden gazetelerin sayısı 15 tir. Bunlar: Turan, Uluova, Nurhak, Fırat, Yeni Çağ, Günışığı, El-aziz, Modem Elazığ, Fırat Elazığ, Elazığ Bülteni, Elazığ Ticaret, Harput, Palu'nun Sesi, Fırat'ın Sesi ve Sivrice gazeteleridir. Mevcut gazetelerin çoğu günlük gazetelerdir. Bunlardan Harput 1 5 gün,Sivrice Gazetesi aylık, Fırat'ın Sesi ise üç ayda bir yayınlanmaktadır. Cumhuriyetin ilanım müteakip yayınlanan fakat muhtelif sebeplerle yayın hayatına son veren gazeteler de mevcuttur. Yeni Mefkure, Elazığ, Doğu Postası, Kürsübaşı, Harput, Harput'un Sesi, Son Söz ve Genç Fırat bunlardandır. İlde yayınlanan gazetelerin ana gelir kaynaklan, reklam ve abone ücretlerinden oluşmaktadır. Gazetelerin ortalama sayfa sayısı 2 ila 8 arasındadır. Turan gazetesinin duvar gazetesi olma gibi pek alışılmadık bir özelliği de vardır. Gazetelerin ortalama günlük tiraj lan 200 ila 1200 arasındadır. Yayın hayatına son veren gazetelerin yayın hayatma son vermelerinin başlıca sebebi finansal yetersizliktir. Bütün gazeteler Elazığ'ın sosyo-ekonomik portesini çıkarmakta başanlı olmuşlardır. Şehirde önemli sayıda bülten ve dergi de vardır. Bunlar resmi daireler ve okullar tarafından yayınlanan resmi olanlar ve özel teşebbüse ait olanlar şeklinde ikiye ayırabiliriz. Söz konusu dergi ve bültenler: Fırat Üniversitesi Haber Bülteni, Harput Eğitim Kültür ve Sanat Dergisi, Kuş Dili, Soru- Yorum, Elazığ Çimento, Elazığ Musikî Konservatuar Derneği Haber Bülteni olup, tümü bu çalışmada incelenmiştir. Yayın hayatına son veren dergi ve bültenler; Pınar, Nilüfer, Sivrice Halk Eğitim Bülteni, Altan, Sesimiz, Yeni Fırat, Elazığ'ın Sesi, Harput, Hedef, Kürsübaşı Bültenidir. Bu dergi ve bültenler, genellikle, renkli olup, kuşe kağıda basılmışlardır. Sayfa sayılan 4 ila 70 arasında değişmektedir. Medyanın diğer temel unsurlannı oluşturan, radyo ve TV'ler de Türkiye genelinde olduğu gibi son yıllarda yoğun olarak yayın hayatma başlamış ve sürdürmektedirler. Radyolar ve frekanslan FM 23 (88,8-93,5 MHz), Radyo E (90,2- 105,0 MHz), Radyo Hazar (92,00-101,6 MHz), Radyo Klüp (96,00 MHz), Radyo 1 (91,1 MHz) ve Radyo 2000 (önceki adı Dünya FM) (90,8 MHz), Harput FM (95,4IV MHz.), Umut Radyo (99,9 MHz) şeklindedir. Bu radyo istasyonları genellikle müzik istasyonu iseler de FM 23 bölgesel sazda haber yayıncılığı da yapmaktadır. Elazığ ilinde yayın yapan yerel TV istasyonları da vardır. Bunların sayısı üç olup, isimleri Kanal 23, Kanal E ve Fırat TV'dir. Bu kanallar 1990'larda yerel olarak yayın hayatına başlamışlardır. Bunlar içerisinde Fırat TV Fırat Üniversitesinin kanalıdır. Elazığ'daki yazılı, sözlü ve görsel basının temsilcisi, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetidir. Cemiyet, şehirdeki basın hayatımn canlanması, disipline edilmesi ve kalitesinin artırılması için çeşitli etkinliklerde bulunmaya gayret etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We come across with various magazines, newpapers, periodicals and publications when searched he press life of Elazig, which has a life span of 120 years, espcially after the foundation of the new republic. Some of these publications or periodicals have been able to survive up to now. The number of the newspapers that we investigate and goez on to be published is 15 These are Yeni Cag, El-aziz, Modern Elazig, Firat Elazig, Elazig Bülteni, Günışığı (Sun Shine), Elazig Ticaret (Commerce), Harput, Palu'nun Sesi, and Firat'in Sesi Sivrice newspapers. The current newpapers are daily newpapers except Harput and Firat'in sesi. Harput is published once in 15 days and is a regional newspaper while Firat'in Sesi is a quarterly one and Sivrice newspaper is published once in a month. There are some newspapers published with the declaration of the republic but could not survive due to various reasons. Yeni Mefkure (New Ideal), Elazig, Dogu Postasi (Eastern Post), Kursubasi, Harput, Harput'un sesi (The Voice of Harput), Son Söz (The Final Word), and Gene Firat (Young Firat) are this kind of newspapers. The main incomes of the newspapers comprise advertisement and subscription fees. The average number of the papers are between 2 to 8. Turan an unusual characteristic of being a“wall paper”. The average daily circulation of the newspaper are between 200 and 1200. The common reason for the ceasing of the newspapers is the financial shortage. All the newspapers have succeeded in plotting the socio-economical portrait of Elazig. There are considerable amount of magazines and bulletins in the city. The magazines can be classified into the official ones from the state establishments and schools and the prijate ones. These are Firat Üniversitesi Haber Bülteni (The Bulletin of Firat University), Harput Eğitim Kultur ve Sanat Dergisi (Harput Education, Culture and Art Magazine), Kus Dili (The Bird Tongue), Soru- Yorum (Question- Comment), Elazig Çimento (Elazig Cement), Elazig Musiki Konservatuari Derneği Haber Bülteni (Elazig School df Music Acssociation News Bulletin) and all of them were studied. The ceasing magazines and bulletins, are Pinar (The Spring), Nulifer, Sivrice Halk Eğitim Bülteni (Sivrice Public Education Bulletin), Altan, Sesimiz (Our Voice), Yeni Firat (New Firat), Elazig'in sesi (The Voice of Elazig), Harput, Hedef 'TheVI Target), Kursubasi Bülteni (Kursubasi Bulletin). They were generally colorful and published on glaze paper between 4 to 70 pages. The essential elements of the media radios and TV channels have started to broadcast intensively in last years just like generally in Turkey and still go on. Nine of the radios broadcasting in Elazığ with their freqvencies are FM23 (88,8-93,5 MHz), Radio E (90,2-105,0 MHz), Radio Hazar (92,00-101,6 MHz), radio Klup (Club) (96,00 MHz), Radio 1 (91,1 MHz) and Radio 2000 (ex Dünya FM) (90,8 MHz), Harput FM (95,4 FM) and Umut Radio (99,9 MHz) They are generally music stations yet FM 23 broadcasts regional and national news as well. There are also some TV stations broadcasting in Elazig. The number of the TV stations is 3. They are namely, Kanal 23 (Channel 23), Kanal E (Channel E) and Firat TV. These channels began to broadcats regionally in 1990 s. Firat Tv is the chanel of Firat university. The representative of the media in Elazig is The Association of Firat Region Journalists. The Association tres to organize and discipline the broadcasting, press and people of the written and audio-visual media in the city with various activities.