Kahramanmaraş ve çevresinde kutsal mekan anlayışı
- Tez No: 102034
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSKENDER OYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
aw»-.“*S. ozet \ % e e / - * Yüksek Lisans Tezi -”!. '\ KAHRAMANMARAŞ VE ÇEVRESİNDE KUTSAL MEKÂN ANLAYIŞI Muhittin PİŞKİN Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı 2000, Sayfa: 111“ Kahramanmaraş ve çevresinde Kutsal Mekân Anlayışı ”adı altında gerçekleştirilen ve büyük bir bölümü alan araştırmasına dayanan bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kahramanmaraş'ın adının kaynağı, jeopolitik yapısı ve tarihi, ayrıca ilçeler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Tezin I. Bölümünde türbe ve mezar olarak kutsal mekânlar, II. Bölümünde ise yer-su, ağaç ve taş inancı olarak kutsal mekânlar incelenmiştir. Kutsal mekânlar araştırılırken gerek yazılı kaynaklardan, gerek o yöre halkından bilgi alınmıştır. Özellikle mülakat ve gözlem metodu uygulanarak kaynak hakkında kesin bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmamız sonucu Kahramanmaraş ve çevresinde gerek türbe ve mezar inancının; gerekse yer-su, ağaç ve taş inancının mevcut olduğunu gördük. Kutsal mekân anlayışının eski Türk inançları ile bağlantılı olup, bu inancın günümüze kadar yaşadığım gözlemledik. ?>-?>.
Özet (Çeviri)
J 2 SUMMARY k f 3.> ' { v ^ - Master Thesis ^\. ****>*^f*jf S-Cç >*“*** MENTALITY OF HOLY PLACE AROUN AND IN KAHRAMANMARAŞ Muhittin PİŞKİN The University of Fırat Social Sciences Institute Main Science Branch of Philosophy and Religion Sciences 2000, Page: 111 This study that named ”Mentality of Holy Place araund and in Kahramanmaraş " consisted of two parts. The big part of them is abaut the social survey. In the part of introduction; the origin of the Kahramanmaraş' s name, it's history and geopolitics structure, also has given short informations about district countries. In the first part of the thesis; holy places as tomb and mousoleum, although in the second part; holy places has been examined as ground-water, tree and stone belief. While these holy places were investigating, has taken informations from written sources and suburb people. Specially, to reach for definite informations has been used interview and observational methods. In result of this investigation it found that there is both belief of tomb, mausoleum and belief of ground-water, tree, stone. The mentality of holy place is related to the old Turkish believes and this belief lives today.