Capet Hanedanı'nın iktidara yükseliş süreci (843-1031)
The rise to power of the Capetian Dynasty (843–1031)
  1. Tez No: 1020558
  2. Yazar: ORAJ ALGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Capet Hanedanı, 987-1328 yılları arasında Fransa Krallığı'nı yönetmiş, Avrupa tarihinin en etkili hanedanlarından biridir. Hanedanın bilinen en eski atası olan Anjou Kontu Güçlü Rotbertus, İmparator Kel Karolus'un en önemli vassallarından biri olup Batı Francia'nın kalbi konumundaki Nesturya'nın önde gelen soyluları arasında yer almaktadır. Karolenj Hanedanı'nın IX. ve X. yüzyıllarda yaşanan taht mücadeleleri ve süreklilik kazanan savaşlar neticesinde giderek zayıfladığı bir dönemde, Güçlü Rotbertus ve onun soyundan gelenler krallık içindeki nüfuz alanlarını istikrarlı biçimde genişletmişlerdir. Özellikle Norman istilalarına karşı gösterdikleri başarılı savunma faaliyetleri sayesinde hem soyluların hem de halkın saygınlığını kazanmışlardır. Erken dönemleri, Güçlü Rotbertus'a atfen literatürde“Rotbertuslular”olarak adlandırılan hanedan, siyasi çıkarları doğrultusunda Karolenj Hanedanı ile zaman zaman en önemli müttefik, zaman zaman ise en güçlü rakip konumunda yer almıştır. Güçlü Rotbertus'un ardılları Odo, I. Rotbertus ve Rodulfus, yükselmekte olan feodalizmin bütün avantajlarını kullanarak sahip oldukları topraklarını ve manastır mülklerini kalıcı hâle getirmiş, siyasi, askerî ve dinî nüfuzlarından yararlanarak tahtın sahibi olmuşlardır. Ancak iktidarlarını kalıcı hâle getirememiş ve Karolenjlerin geri dönüşünü engelleyememişlerdir. Büyük Hugo döneminde Rotbertuslular, Batı Francia'nın en güçlü soylu ailesi konumuna yükselmiş, doğrudan iktidarı hedefleyen politikalarından uzaklaşarak Karolenj kralını baskı altına almışlardır. Son Karolenj Kralı V. Ludovicus'un 987 yılında varissiz bir şekilde ölmesiyle, Büyük Hugo'nun oğlu Hugo Capet, Reims Başpiskoposu Adalberon'un desteğiyle kral seçilmiştir. Bu tarihten itibaren Güçlü Rotbertus'un soyu, literatürde Hugo Capet'e atfen“Capetler”olarak anılmaya başlanmıştır. Hugo Capet, Karolenj Hanedanı'nın hayatta kalan son temsilcisi olan Aşağı Lorraine Dükü Karolus'un muhalefetini etkisiz hâle getirerek eski hanedanın siyaset sahnesinden kesin olarak çekilmesini sağlamıştır. Ardından oğlu II. Rotbertus'u ortak kral ilan ederek Capet Hanedanı'nın iktidarının sürekliliğini güvence altına almıştır. II. Rotbertus ise bu mirası daha da pekiştirerek Capet iktidarını istikrara kavuşturmuş ve hanedanın kurumsal bir nitelik kazanmasının temelini atmıştır.
Özet (Çeviri)
The Capetian Dynasty, which ruled the Kingdom of France between 987 and 1328, is one of the most influential dynasties in European history. The earliest known ancestor of the dynasty, Rotbertus the Strong, Count of Anjou, was one of the most important vassals of Emperor Karolus the Bald and ranked among the leading nobles of Neustria, the very heart of West Francia. At a time when the Carolingian Dynasty was gradually weakening as a result of dynastic struggles for the throne and continuous warfare during the ninth and tenth centuries, Rotbertus the Strong and his descendants steadily expanded their spheres of influence within the kingdom. Through their successful defensive efforts against the Norman invasions, they gained the respect not only of the nobility but also of the wider population. In its early phase, the dynasty referred to in the literature as the“Rotbertians”after Rotbertus the Strong, alternated between being the most important ally and the most formidable rival of the Carolingian Dynasty in accordance with its political interests. The successors of Rotbertus the Strong, Odo, Rotbertus I, and Rodulfus made full use of the advantages of the rising feudal order, secured their landed estates and monastic properties and ascended the throne by drawing upon their political, military, and ecclesiastical influence. However, they were unable to render their power permanent and failed to prevent the return of the Carolingians. During the reign of Hugo the Great, the Rotbertians rose to become the most powerful noble family in West Francia, abandoning their direct pursuit of kingship and instead exerting decisive pressure over the Carolingian king. Following the death of the last Carolingian king, Ludovicus V, without an heir in 987, the son of Hugo the Great, Hugo Capet, was elected king with the support of Archbishop Adalberon of Reims. From this date onwards, the lineage of Rotbertians the Strong came to be known in the literature as the“Capetians”after Hugo Capet. Hugo Capet neutralized the opposition of Karolus, Duke of Lower Lorraine and the last surviving representative of the Carolingian Dynasty, thereby ensuring the definitive withdrawal of the old dynasty from the political stage. He subsequently secured the continuity of Capetian rule by having his son, Rotbertus II, crowned as co-king. Rotbertus II further consolidated this legacy, stabilized Capetian authority, and laid the foundations for the institutionalization of the dynasty.