HEMATOPOETİK KÖK HÜCRE NAKLİ OLAN HASTALARDA GRAFT VERSUS HOST HASTALIĞI PROFİLAKSİSİNİN SİTOMEGALOVİRÜSAKTİVASYONUNA ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
- Tez No: 1020609
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK YAŞAR ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Sitomegalovirüs (CMV) aktivasyonu, allojenik hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) sonrası en sık görülen ve klinik açıdan önemli komplikasyonlardan biridir. Graft-versus-host hastalığı (GVHH) profilaksisinde kullanılan immünsüpresif tedavi rejimleri, immün sistemi modüle ederek CMV aktivasyon riskini etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, allojenik HKHN yapılan hastalarda GVHH profilaksisinin CMV aktivasyonu üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya allojenik HKHN uygulanan toplam 339 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, tanı grupları, nakil özellikleri, hazırlık rejimleri, GVHH profilaksi protokolleri, verici ve alıcı CMV seroloji( IgG) durumları, engraftman süreleri, transplant sonrası komplikasyonlar ve mortalite verileri analiz edilmiştir. CMV aktivasyonu ile klinik ve immünolojik değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %43,1'inde CMV aktivasyonu saptanmıştır. HLA uyumsuzluğu ile CMV aktivasyonu arasında anlamlı ilişki bulunmuş, özellikle parsiyel uyumlu nakillerde CMV oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. GVHH profilaksisi rejimleri CMV aktivasyonunu anlamlı düzeyde etkilemiş olup, post-transplant siklofosfamid kullanılan hastalarda CMV pozitifliğinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Buna karşılık siklosporin A ve metotreksat kombinasyonu kullanılan hastalarda CMV oranlarının daha düşük olduğu görülmüştür. Akut ve kronik GVHH gelişen hastalarda CMV aktivasyonu anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. BK virüs ko-enfeksiyonu ile CMV arasında anlamlı ilişki saptanırken, adenovirüs ile anlamlı ilişki bulunamamıştır. CMV pozitif hastalarda mortalite oranı anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Allojenik HKHN sonrası CMV aktivasyonu, çok faktörlü bir süreç olup GVHH profilaksisi, immünolojik uyum ve transplant sonrası komplikasyonlardan önemli ölçüde etkilenmektedir. Özellikle yoğun immünsüpresyon içeren GVHH profilaksi rejimlerinin CMV riskini artırdığı görülmektedir. Bu nedenle transplant sonrası hasta yönetiminde bireyselleştirilmiş profilaksi yaklaşımlarının ve yakın viral izlemin önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Cytomegalovirus (CMV) activation is one of the most common and clinically significant complications following allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). Immunosuppressive regimens used for graft-versus- host disease (GVHD) prophylaxis may influence the risk of CMV activation by modulating immune responses. This study aimed to evaluate the effect of GVHD prophylaxis on CMV activation in patients undergoing allogeneic HSCT. Materials and Methods: This retrospective study included a total of 339 patients who underwent allogeneic HSCT. Demographic characteristics, underlying diagnoses, transplant-related variables, conditioning regimens, GVHD prophylaxis protocols, donor and recipient CMV serostatus, engraftment times, post-transplant complications, and mortality data were analyzed. The relationship between CMV activation and clinical as well as immunological variables was evaluated using appropriate statistical methods. Findings: CMV activation was observed in 43.1% of the patients. A significant association was found between HLA mismatch and CMV activation, with higher rates in partially matched transplants. GVHD prophylaxis regimens significantly affected CMV activation rates; patients receiving post-transplant cyclophosphamide had higher CMV positivity, whereas those receiving cyclosporine and methotrexate had lower rates. Both acute and chronic GVHD were significantly associated with increased CMV activation. BK virus co-infection was significantly associated with CMV positivity, while no significant association was found with adenovirus. Mortality was significantly higher in CMV-positive patients. Results: CMV activation after allogeneic HSCT is a multifactorial process influenced by GVHD prophylaxis, immunological compatibility, and post-transplant complications. Intensive immunosuppressive regimens are associated with increased CMV risk. Individualized prophylactic strategies and close viral monitoring are essential to reduce CMV-related morbidity and mortality in HSCT recipients.